Zjednoczeni w Prawdzie
Medale im. księdza prałata Stefana Pieczki wręczone po raz czternasty.
28 kwietnia w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia medali UNITAS IN VERITATE (Jedność w Prawdzie) im. ks. prałata Stefana Pieczki. W tym roku otrzymali je: Brygida Kuś, Romana Kiedrowska, Stanisław Draguła, Franciszek Borysowicz. Medal im. ks. prałata Stefana Pieczki jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Nadawany jest za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej i społecznej.
Obecni na sali prezydent Mirosław Lenk i starosta Ryszard Winiarski wspominali śp. ks. Stefana Pieczkę. Sekretarz kapituły medalu Ryszard Frączek dziękował również za obecność zaproszonym parlamentarzystom – Grzegorzowi Janikowi i Czesławowi Sobierajskiemu.
Prowadzoną przez Dawida Jaszczyszyna uroczystość uświetnił koncert Macieja Wróblewskiego.
żet
Sylwetki laureatów
Brygida Kuś – urodziła się w Tłustomostach w 1935 roku, po wojnie ukończyła szkołę pielęgniarską. Szpital przy ul. Bema przez lata był jej drugim domem. Walczyła o życie każdego pacjenta, troskliwe dbała o chorych. Przygotowywała dzieci do pierwszej komunii świętej. Podczas choroby i pobytu ks. Pieczki w szpitalu, siostra Brygida opiekowała się nim. – Był dla mnie jak brat – opowiadała. Dzisiaj jej drugim domem jest parafia Wniebowzięcia NMP w Raciborzu. Całe dnie troszczy się o kościół. Sprząta, przystraja ołtarze.
Romana Kiedrowska – urodziła się w 1940 roku w kolonii wojskowej w Orchowicach. Po wyjeździe z Lwowa w 1958 roku wraz z rodziną trafiła do Dąbrowy Niemodlińskiej.1 lutego 1959 roku rozpoczęła pracę w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Raciborzu. Oprócz pracy zawodowej czynnie udziela się w parafii Wniebowzięcia NPM w Raciborzu. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku była instruktorką w działającej przy parafii poradni rodzinnej. Czynnie zaangażowała się w działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w Raciborzu.
Franciszek Borysowicz – urodzony w 1945 roku, w 1966 ukończył Studium Nauczycielskie, w Raciborzu (kierunek muzyka), a w roku 1972 Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu. Pracę nauczycielską rozpoczął w 1965 roku w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach. W przyszłości pełnił funkcję m.in. zastępcy dyrektora w SP nr 12 w Raciborzu oraz kierownika wydziału kultury i sztuki w raciborskim magistracie. Założyciel zespołów wokalnych „Septyma” i „Septymka, dyrygent chóru PSM I st. w Raciborzu, Chóru mieszanego „Jedność” w Bieńkowicach oraz Chóru ZNP w Raciborzu.
ks. kanonik Stanisław Draguła – Kapelan Rodzin Katyńskich i Kresowiaków, urodzony w 1937 roku w Beńkowej Wiszni k. Rudek. Święcenia kapłańskie przyjął w 1962 roku.Był sekretarzem, a następnie wiceprzewodniczącym Diecezjalnego Komitetu ds. Pomocy Polakom na Wschodzie. Zorganizował kilkadziesiąt pielgrzymek na Kresy Wschodnie, niosąc pomoc mieszkającym tam Polakom. Został odznaczony m.in. Medalem Golgoty Wschodu. Całe swoje kapłańskie życie ofiarował Bogu poprzez służbę człowiekowi obronie jego godności.