Emeryci na wysypisku śmieci
Gdzie składowane są śmieci, jak można wytwarzać ekologiczny prąd oraz jak z odpadów zielonych powstaje kompost, tłumaczył seniorom prezes raciborskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów Władysław Konopka.
Emerytów Koła Racibórz Centrum, dla których zwiedzanie zakładu zorganizował przewodniczący Janusz Loch, zachwyciło zielone otoczenie niczym nie przypominające miejsca składowania śmieci. O tym, że zwożone są tam hałdy odpadów, przypominały krążące na wzgórzem ptaki i pracująca maszyna. W perspektywie jednak i skrzydlaci „sortownicy” znikną z horyzontu, gdyż za parę miesięcy uruchomiona zostanie instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Teren na jakim gospodaruje zakład wynosi 20 ha, z tego 7,5 ha to kwatery, w których składuje się śmieci. W sumie składowisko może być użytkowane jeszcze przez ok. 30 lat, gdyż po segregacji odpadów trafi tam tylko to, czego nie można będzie już przetworzyć.
Prezes Władysław Konopka objaśnił seniorom sposób w jaki odzyskiwany ze śmieci metan przetwarzany jest w „zielony” prąd, oddawany do sieci Tauron. W ten sposób rocznie wytwarza się ok. 960 tys. kWh energii, wykorzystując do jej produkcji ok. 680 tys. m³ metanu. Na terenie zakładu rozważana jest też możliwość utworzenie farmy fotowoltaicznej, aktualnie przeprowadzana jest analiza opłacalności takiej inwestycji. Przyznał, że „strzałem w dziesiątkę” było utworzenie kompostowni. Zwożone i składowane na dużym placu gałęzie oraz inne zielone odpady przeznaczone do kompostowania są homogenizowane i rozdrabniane w rozdrabniarko-mieszarce, a następnie układane w pryzmy. Cykl kompostowania trwa od 9 do 12 miesięcy. Gotowy kompost świetnie nadaje się do poprawy jakości upraw roślin. Duże zainteresowanie jego zakupem, sprawiło że od przyszłego roku firma również świadczyć będzie usługi transportowe.
(ewa)