Reforma oświaty przegłosowana
Prezentacje, prognozy, konsultacje i... siła argumentów – przekonały nauczycieli raciborskich szkół zawodowych i technicznych do planowanej przez władze powiatu raciborskiego reformy szkolnictwa zawodowego i technicznego.
Na majowej sesji rady powiatu poczyniono pierwszy krok ku reformie podległej powiatowi sieci szkół ponadgimnazjalnych. Radni koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej – Platformy Obywatelskiej, przy wstrzymującym się od głosu stanowisku opozycji*, przegłosowali pakiet uchwał rozwiązujących zespoły szkół – zawodowych, ekonomicznych, mechanicznych oraz budowlanych. W ich miejsce utworzono dwa centra kształcenia zawodowego i ustawicznego, do których włączono szkoły wchodzące w skład z rozwiązanych zespołów (skrótowo rzecz ujmując: Budowlanka, Ekonomik i Zwodówka to centrum nr 1, Mechanik i centrum kształcenia praktycznego to centrum nr 2).
Reforma jest odpowiedzią władz powiatu raciborskiego na niż demograficzny (spadek w naborze do klas I w ostatnich pięciu latach szkolnych wyniósł 474 uczniów (32%), a w najbliższych pięciu latach prognozowany spadek naboru wyniesie 182 uczniów (18%)). Zakłada ona z jednej strony wyłączenie z użytkowania budynku Zespołu Szkół Zawodowych, przeniesienie jego pracowni do Budowlanki oraz – przede wszystkim – sięgające 7 mln zł inwestycje polegające na modernizacji bazy dydaktycznej szkół objętych reformą, przede wszystkim pracowni praktycznej nauki zawodu.
W starostwie ogłoszono już konkurs na stanowiska dyrektorów nowych centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego.
żet
*Opozycja nie miała zastrzeżeń co do reformy, jednak zastrzegła, że głosując „za” nie miałaby później, będąc w mniejszości, wpływu na wykonanie reformy.