Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Dbającemu o swoje interesy nie dzieje się krzywda
(„Volenti non fit iniuria”)
Darowizna a obowiązek podatkowy
Mam mieszkanie, które chciałabym darować synowi, ale nie wiem z jakimi kosztami muszę się liczyć. Boję się, że syn będzie musiał zapłacić wysoki podatek.
Umowa darowizny mieszkania musi zostać dokonana w szczególnej formie, a mianowicie w formie aktu notarialnego. Musi więc Pani liczyć się z kosztem sporządzenia aktu notarialnego, uzależnionym od wartości mieszkania. Proponuję aby udała się Pani do notariusza i wskazała wartość nieruchomości. Notariusz wyliczy Pani taksę notarialną i pozostałe koszty związane z umową (np. koszty wypisów czy założenia księgi wieczystej).
Jeśli chodzi o podatek od darowizny, to na mocy ustawy syn jest osobą zwolnioną z jego ponoszenia. Musi jednak spełnić jeden warunek, tj. zgłosić nabycie mieszkania w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od dokonania darowizny. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu SD-Z2. W przypadku niezgłoszenia syn płaci podatek od darowizny na normalnych zasadach.
Ważne!
Sprzedając lub darując komuś mieszkanie warto również zastanowić się w jaki sposób sami je nabyliśmy. Niejednokrotnie zdarza się, że ktoś nabył lokal na preferencyjnych warunkach (np. od gminy) i umowa lub uchwała wskazuje, że przez określony czas (np. 5 lat) nie można wyzbyć się go bez obowiązku zwrotu bonifikaty. Koszt zwrotu np. 70% wartości mieszkania może czynić taką transakcję zupełnie nieopłacalną.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl