Ekoserwis: Ogród ze wsparciem Funduszu
By zobaczyć rzadkie gatunki roślin z różnych części świata, nie trzeba odbywać dalekiej podróży. Namiastkę egzotyki mamy już na wyciągnięcie ręki - w Parku Miejskim w Bytomiu. W czwartek, 29 października otwarty został mini ogród dendrologiczny przy ul. Tarnogórskiej 1. Mini arboretum urządzono na terenie bazy socjalno-technicznej należącej do Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Kiedyś można tam było kupić kwiaty doniczkowe, jednak przez wiele lat potencjał tego miejsca był niewykorzystany.
W 2013 roku podpisano umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie utworzenia mini arboretum w formie dotacji do zakupu roślin. W ramach prac przy ul. Tarnogórskiej uporządkowano teren, wykonano nowe alejki, trawniki oraz system nawadniania. Imponująco wygląda też liczba nasadzeń, bo na 2025 m2 posadzono 47 drzew, 742 szt. krzewów, 1448 szt. bylin, 32 pnącza oraz 1080 szt. roślin cebulowych. Łączna kwota zakupu sadzonek to ponad 60 tys. (60% tej kwoty dofinansował WFOŚiGW). Ponad 60% roślin w ogrodzie to bardzo rzadkie gatunki i odmiany pochodzące z różnych stron świata i różnych stref klimatycznych. Rośliny te będą niewątpliwie atrakcją dla odwiedzających bytomskie arboretum.
Warto wspomnieć, że w centralnej części ogrodu powstała oranżeria, w której będzie można podziwiać wyjątkowe okazy roślin i egzotycznych ptaków i gadów. Swój dom znalazł tam m.in. amadyniec, afrokulczyk mozambijski, amadyna zebrowata czy żółw żółtolicy. W tym roku na zakup roślin wraz z tabliczkami informacyjnymi pozyskano ponad 25 tys. zł. Tuż przy oranżerii znajduje się budynek kotłowni, w której utworzono małą salę dydaktyczną, gdzie już wkrótce uczniowie bytomskich szkół będą odbywać ciekawe lekcje przyrody.
(eco)