Seniorzy wrócili na uniwersytet III wieku
NĘDZA
W tym roku seniorzy dowiedzą się jak angażować się w działania na rzecz lokalnej społeczności, zorganizowane zostaną dwa spotkania z przedstawicielami władz lokalnych, przystąpią do realizacji mikroprojektów, w ramach których może odbyć się np. atrakcyjna wycieczka, będą brać udział w spotkaniach integracyjnych „Senior dla Seniora”, a także doradzać i pomagać samorządom w przygotowaniu projektu i wniosku na utworzenie dziennych domów w ramach Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” – to tylko niektóre pomysły na tegoroczną działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy, przedstawione przez opiekującą się słuchaczami uczelni Julię Parzonkę.
Poza formami kształcenia i podnoszenia sprawności fizycznej, które przyjęły się w pierwszym roku istnienia uniwersytetu, jak: język niemiecki i angielski, fitness czy basen, zorganizowane zostaną wykłady z ciekawymi ludźmi: 19 listopada o podróży po Azji opowie Dawid Wacławczyk, a 10 grudnia o aktywności osób starszych mówić będzie instruktor fitness Krzysztof Pakulec. W programie jest również spotkanie opłatkowe.
Podczas uroczystości inaugurującej rok akademicki, prezes Adam Grzybowski podsumował ubiegłoroczną działalność UTW w Nędzy, podkreślając że nie był to okres łatwy – pierwszych wspólnych kroków i docierania się. Odbywały się stałe zajęcia, a prelegentami były przede wszystkim osoby miejscowe. – Zamierzamy sięgać po nowych wykładowców z zewnątrz i poszerzać tematykę w zależności od zainteresowania i chęci uczestniczenia seniorów w takich wykładach – dodał Adam Grzybowski. Zadowolony jest z kursów komputerowych, które pozwalają otworzyć się szerzej na środowisko, powstały nawet dwie grupy uczących się. Podziękował też zarządowi oraz inicjatorom utworzenia uczelni, w szczególności wójt gminy Nędza Annie Iskale. Wszyscy obecni na pierwszym spotkaniu złożyli uroczyste ślubowanie, deklarując m.in., że będą zdobywać wiedzę i umiejętności, rozwijać sprawność fizyczną, pielęgnować przyjaźnie i więzi koleżeńskie, a także przestrzegać regulaminu i tradycji uniwersyteckich.
Podczas wyborów do zarządu uczelni, z funkcji prezesa zrezygnował Adam Grzybowski, który jest obecnie przewodniczącym Rady Seniorów. Na jego miejsce wybrano Zygmunta Boreckiego, a w skład nowych władz uczelni wchodzą również: Adam Cieślik, Eleonora Czekała, Anna Gądzikiewicz, Adam Grzybowski i Stanisław Spychała-Walenko.
Uroczystość umilił występ dwu utalentowanych muzycznie uczennic miejscowej szkoły: Natalii Halamy i Karoliny Knury.
(ewa)