RAFAKO buduje elektrociepłownię dla kędzierzyńskich Azotów
Pierwsza ciśnieniowa próba wodna kotła parowego w nowo budowanej elektrociepłowni zakończyła się sukcesem.
Prace przy powstającej w Kędzierzynie-Koźlu Nowej Elektrociepłowni idą pełną parą, a pomyślne przeprowadzenie próby szczelności kotła parowego kończy kolejny ważny etap realizacji kontraktu zawartego przez RAFAKO S.A. z Grupą Azoty ZAK S.A w 2014 roku.
Następnym etapem realizacji inwestycji będzie łączenie turbiny z kotłem. – Wszystkie pozostałe roboty też są już zaawansowane, czyli m.in. chłodnia wentylatorowa, która będzie chłodziła wodę w obiegu całej instalacji, następnie sprężarkownia, magazyn sorbentu oraz cały układ nawęglania, elektrofiltr, układ odsiarczania spalin. Wszystkie obiekty są realizowane zgodnie z planem – zapewnia Karol Sawicki, dyrektor Projektu Grupy Azoty ZAK S.A z RAFAKO S.A.
– Zaraz po Jaworznie, to drugi nasz największy projekt kompletnego bloku energetycznego. Każda taka inwestycja to skomplikowany proces. Wiąże się z nią nie tylko dostawa tradycyjnych dla RAFAKO części kotłowych, czy też instalacji ochrony środowiska, ale kompletnego bloku. A to jest już zupełnie inne wyzwanie – komentuje Agnieszka Wasilewska-Semail.
– Nowa Elektrociepłownia będzie służyła nie tylko Zakładom, ale także całemu miastu i to jest dla nas bardzo ważne. Równie istotny jest szeroki wymiar gospodarczy inwestycji, czyli fakt, że będzie zasilana przez nasze dobro narodowe – polski węgiel – mówi Adam Leszkiewicz, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.
(jk)