Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny
Separacja i jej skutki wciąż mylone są z rozwodem...
Separacja, to rozdzielenie małżonków, choć w świetle prawa nadal są małżeństwem. To etap przejściowy, który może, choć nie musi, skończyć się rozwodem. Na separację często decydują się osoby, które z powodów religijnych, nie akceptują rozwodu lub których rozkład pożycia nie jest trwały. Separację orzeka sąd, gdy stwierdzi, że między małżonkami istnieje zupełny (ale nie trwały, jak przy rozwodzie) rozkład pożycia, tzn. ustały więzi: duchowe, fizyczne oraz gospodarcze.
Skutki separacji:
• Separacja nie rozwiązuje małżeństwa. A zatem nie można wystąpić o powrót do poprzedniego nazwiska, ani ponownie wyjść za mąż.
• Nie znosi obowiązku wzajemnej pomocy.
• Powoduje rozdzielność majątkową. Od uprawomocnienia się orzeczenia przestaje istnieć między małżonkami wspólność ustawowa i cokolwiek kupią, będzie to stanowiło własność jednego z nich.
• Znosi domniemanie pochodzenia dziecka od męża, jeśli urodziło się ono po upływie 300 dni od orzeczenia separacji.
• Uniemożliwia dziedziczenie ustawowe małżonków po sobie.
Warto zapamiętać
Orzeczenie separacji nie oznacza, że małżonkowie rozdzielają się raz na zawsze. Jeżeli dojdą do wniosku, że warto znów spróbować, mogą wystąpić do sądu o zniesienie separacji. Po jej zniesieniu znowu mają takie same prawa i obowiązki jak wcześniej, ale mogą też utrzymać rozdzielność majątkową.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl