Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny
Fundusz alimentacyjny
Dwa tygodnie temu pisałam o tym, od czego zależą alimenty na dziecko. Dziś chciałabym odpowiedzieć częściowo na pytanie co można zrobić gdy dłużnik alimentacyjny uchyla się od płacenia alimentów. Właśnie dla takiej sytuacji ustawodawca stworzył system wspierania osób uprawnionych do alimentów środkami z budżetu państwa, którym jest fundusz alimentacyjny.
Kto może uzyskać świadczenie z funduszu alimentacyjnego?
Świadczenie przysługuje osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia, a w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia. Jest ono co do zasady równe wysokości alimentów ustalonych przez sąd, jednak nie może przekroczyć 500 zł miesięcznie.
Dwa kryteria brane są pod uwagę przy przyznawaniu świadczenia:
• bezskuteczność dotychczasowej egzekucji,
• dochód rodziny w przeliczeniu na osobę (nie wyższy niż 725 zł).
Przy czym, w rozumieniu odpowiednich przepisów egzekucja jest bezskuteczna gdy w jej wyniku w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych.
Gdzie i jak można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?
W urzędzie gminy/miasta, a od stycznia 2016 r. także elektronicznie. Dołączyć należy m.in. dokumenty wskazujące na wysokość dochodu rodziny, zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonej egzekucji, orzeczenie sądu o wysokości alimentów.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl