Tańcząc spełniają marzenia chorych dzieci
Tradycją stało się, że koncerty Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” w okresie wiosennym i zimowym mają rangę wydarzenia charytatywnego.
– Nie biletujemy imprezy, natomiast organizujemy oficjalne zbiórki publiczne do puszek kwestarskich na potrzeby chorego dziecka. Podczas koncertu, który odbył się 10 kwietnia zbieraliśmy dla 4-letniego Michała Junki z Raciborza. Chłopczykowi ze względu na nowotwory trzeba było usunąć obydwie nerki, więc jest czternaście godzin dziennie przykuty do dializatora. Prócz tego boryka się jeszcze z padaczką i subkliniczną tarczycą. Jego mama jak i sam Michał są pełni optymizmu, chcą żyć i cieszyć się każdą chwilą. Naszym zadaniem jest zebranie pieniędzy, aby jego życie było jak najbardziej zbliżone do życia rówieśników – stwierdziła prezes „Źródła”, Aldona Krupa-Gawron. Dotychczas na każdym koncercie osoba na którą zbierane były pieniądze, była obecna. Tym razem ze względu na pobyt Michałka w szpitalu jego obecność nie była możliwa. Darczyńcy i tak spisali się fantastycznie, bo do puszek kwestarskich wpadło około 7 tysięcy złotych.
Podczas grudniowego koncertu padł rekord i zebrano ponad osiem tysięcy złotych. Tancerze i widzowie spełnili wówczas marzenie dziewczynki, która chciała siedzieć przy wigilijnym stole, a pieniądze zostały przekazane na zakup fotelika rehabilitacyjnego. – Nasze dzieci mają to szczęście, że mogą skakać, hasać, bawić się, więc chcemy, żeby Michał również mógł przybliżyć się do radości i beztroskiego życia – zaznaczyła Krupa-Gawron.
kozz
Dotychczasowe zbiórki:
Do tej pory na zbiórkach publicznych organizowanych od 2010 roku w trakcie koncertów charytatywnych Stowarzyszenia „Źródło” zebrano 59 tysięcy 143 złotych zł, 800 koron czeskich i 243.17 Euro. Kwota jest znaczna biorąc pod uwagę, że pochodzi wyłącznie z wolnych datków widowni do puszek kwestarskich, bo koncerty charytatywne Źródła nigdy nie były biletowane i każdy mógł obejrzeć kilkugodzinne prezentacje taneczne całkowicie nieodpłatnie. Pieniądze trafiły do dzieci w wieku od 10 miesięcy do 12 lat i zostały przeznaczone na:
* operację rekonstrukcji twarzy
* wózek inwalidzki
* protezę nóżki
* rehabilitację po operacji serca
* rehabilitacje po usunięciu obu nerek
* leczenie guza złośliwego oka
* leczenie złośliwego nowotworu mózgu
* zakup asystora kaszlu przy rdzeniowym zaniku mięśni
* zakup wózka inwalidzkiego
* zakup fotelika rehabilitacyjnego
Z pomocy „Źródła” skorzystali m.in. Karolina Franica, Marcin Otlik, Ksawier Peszke, Wiktoria Józefiak, Hanna Glapińska, Maja Przysiężny, Natalia Kwiatkowska, Kacper Suchecki, Judyta Kosteczka i Michał Junka.
Daniel Paszenda, tancerz w SKZR „Źródło” od ponad 15 lat:
Jak zaczynałem tańczyć w stowarzyszeniu to akcje charytatywne nie były organizowane, były tzw. „cegiełki”, czyli kto chciał to kupił. Najważniejsze, że nasze koncerty to połączenie przyjemności z czymś pożytecznym, bo my się świetnie bawimy, a przy okazji pomagamy ludziom z naszego regionu.
Dominika Klimek, zaczęła tańczyć w „Źródle” w wieku 5 lat:
Każdej zaangażowanej osobie występy dają dużo satysfakcji. Dla tancerzy to możliwość wystąpienia na scenie i pokazania swoich możliwości, a dla dzieci, którym przykazujemy pieniądze, to szansa na zdobycie potrzebnego sprzętu i poprawienie jakości życia.
Paweł Wołowiec, w „Źródle” od roku, tańczy od wielu lat:
Pomaganie w każdej formie jest potrzebne i uszlachetniające. Stowarzyszenie „Źródło”, do którego należę, jest pierwszym, które tak aktywnie wspomaga chore dzieci. Lokalne działanie jest bardzo namacalne, dlatego uważam, że jest to wspaniała forma pomocy. Choć znam inne stowarzyszenia niosące pomoc chorym, „Źródło” jako jedyne łączy dobrą zabawę jako taniec i szerzenie kultury w kraju i za granicą z aktywną zbiórką środków pieniężnych dla chorych.