Ekonowiny: Śląski skarb wodny na zdjęciach
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Powodem była chęć zwrócenia uwagi na fakt, iż ponad miliard ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Z okazji Dnia Wody na rynku w Katowicach otwarta została wystawa 20 wielkoformatowych lotniczych fotografii autorstwa Janusza Moczulskiego, prezentujących z lotu ptaka znajdujące się w naszym regionie zbiorniki wodne.
Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja prasowa zorganizowana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podczas spotkania Andrzej Pilot prezes Funduszu przypomniał, że od wielu lat ważnym partnerem GPW w trosce o jakość i bezpieczeństwo wodne w regionie jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. „W ciągu ostatnich lat blisko 30 przedsięwzięć z zakresu gospodarki wodnej realizowanych przez Spółkę dofinansowano ze środków WFOŚiGW w wysokości blisko 43 mln zł” – stwierdził Andrzej Pilot.
„Ubiegłoroczna susza pokazała, jak ważne jest, także w Polsce, posiadanie sprawnego i bezpiecznego systemu zaopatrzenia w wodę do picia” – powiedział Łukasz Czopik prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA. Dodał, że w 2015 roku ok. 3,5 mln mieszkańców Śląska otrzymało z GPW 147 mln metrów sześciennych wody, to znaczy, że każdego dnia dostarczono im prawie 403 tys. litrów, a miesięcznie 12 mln metrów sześciennych wody, która w większości pochodzi z gór, a dokładnie z kaskady Soły w Czańcu.
Andrzej Pilot zapowiedział, że WFOŚiGW w Katowicach dofinansuje kampanię edukacyjną skierowana do młodzieży szkolnej w województwie śląskim oraz środowisk katolickich. Podczas kilkumiesięcznych niekonwencjonalnych warsztatów odbywających się w najciekawszych stacjach uzdatniania wody, młodzież zdobywać będzie wiedzę o tym jak funkcjonuje śląski skarb wodny oraz jak dbać i szanować wodę w naszym regionie jako najcenniejszego na ziemi surowca.
(eco)