Sposób na dekomunizację
Krzanowice
Rządowa ustawa o dekomunizacji w przestrzeni publicznej wprowadza zakaz upamiętniania w przestrzeni publicznej osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Samorządy mają rok na usunięcie lub zamianę takich symboli m.in. z nazw ulic.
Nowe prawo zainteresowało radnego Andrzeja Woźniaka, który na obradach sesji rady miejskiej w Krzanowicach pytał o to, czy nowe prawo dosięgnie ulicy 15 grudnia w Krzanowicach. W 1948 r. tego dnia powołano Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą i to w nawiązaniu do tego wydarzenia nadawano nazwy ulicom. – Tego dnia wydarzyły się też inne rzeczy, np. Napoleon Bonaparte rozwiódł się z Józefiną – podał radny, próbując podać argument o wielowymiarowym sensie 15 dnia grudnia. Wiceburmistrz Jarosław Gałkowski wyjaśnił, że w tej kwestii wytyczne mają spłynąć do gmin od wojewody. Wszelkie zmiany, łącznie z wymianą dokumentów, mają być przeprowadzane na koszt państwa.
(woj)
Inne wydarzenia z dnia 15 grudnia
1939 r. premiera filmu „Przeminęło z wiatrem” w reżyserii Victora Fleminga.
1970 r. grupa robotników podpaliła budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.
1981 r. ZOMO rozpoczęło pacyfikację KWK „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju. Padły pierwsze strzały do górników.
2011 r. były prezydent Francji Jacques Chirac został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za defraudację publicznych pieniędzy.