W skrócie
Region
Parki i skwery
Beton przeszkadza
Radny Jan Wiecha zgłosił interpelację w sprawie betonowego podestu w parku przy ul. Warszawskiej i Matejki. Obiekt o sporych gabarytach szpeci rewitalizowaną przestrzeń. O interwencję poprosili Wiechę sąsiedzi, on sam mieszka naprzeciw parku. Prezydent Lenk stwierdził w odpowiedzi na sesji, że betonowy podest można zaaranżować na nowo lub wyburzyć.
Siatkówka
Już 7 maja finał JP Telebim RLPS
Turniej finałowy XIX sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej JP Telebim RLPS zostanie rozegrany już w najbliższą sobotę. W programie sześć emocjonujących spotkań siatkarskich w lidze kobiet i mężczyzn. Pierwsze mecze już od godz. 9.00. Dla kibiców przewidziano szereg atrakcji i konkursów z nagrodami. Zapraszamy na Arenę Rafako w Raciborzu! Szczegółowy program na www.nowiny.pl.
Dzielnice
Przeprowadzka PRD
Przedsiębiorstwo Robót Drogowych wyprowadza się z Płoni. Mieszkańcy przekonali prezydenta do swych racji – wytwórnia asfaltu była dla nich zbyt uciążliwa. Urząd musi znaleźć nowe miejsce dla swego zakładu.
Przemysł
Więcej niż wróg
Mirosław Lenk spotkał się w urzędzie z prezesem OSM Bieruń Andrzejem Herbutem. Inwestor w miejscu starej mleczarni planuje nowoczesny zakład, który nie będzie wyłącznie wytwórnią twarogu. – Mówimy o największej, w wymiarze kapitałowym, inwestycji w naszym mieście – poinformował na kwietniowej sesji prezydent.
Płace
Podwyżka w oświacie
Pracownicy obsługi i administracji w raciborskich przedszkolach mają dostać podwyżkę. Na sesji prezydent Lenk mówił o kwocie 200 zł ale zastrzegł, że trwają prace nad wysokością nowych stawek płac. O stan portfela tej grupy pracowniczej kolejny raz pytał radny Zbigniew Sokolik, twierdząc, że osoby te po 25 latach pracy wciąż zarabiają 1300 zł.
Edukacja
Dla siebie i dla Ziemi
Po raz dziesiąty II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu było organizatorem Powiatowego Konkursu Ekologicznego dla uczniów gimnazjów pt. „Dla siebie i dla Ziemi”. Rywalizowało 38 uczniów. Wygrał Kamil Mucha z Gimnazjum nr 2 w Raciborzu (opiekun Ewa Nizio). Drugie miejsce zajęła Paulina Pieła z Gimnazjum w Kornowacu (opiekun Aleksandra Kowalska). Oboje pojadą na wycieczkę do Brukseli.
Rynek pracy
Pomogą bezrobotnym
Stowarzyszenie PERSONA z Powiatowym Urzędem Pracy oraz firmą NADAM z Krakowa podpisało porozumienie o uruchomieniu Klubu Integracji Społecznej w Raciborzu. Celem projektu jest objęcie wsparciem 80 osób poprzez m.in. podniesienie kompetencji osobistych, społecznych i kwalifikacji zawodowych oraz przygotowanie do podjęcia zatrudnienia. To projekt dla bezrobotnych i niepełnosprawnych w wieku od 16 do 64 lat. Udział w Klubie Integracji Społecznej jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać w PERSONIE przy ul. Karola Miarki 7/1, tel. 695 933 584.
Krzyżanowice
Radny rezygnuje
Krystian Kubny, który do rady gminy Krzyżanowice został wybrany z okręgu w Rudyszwałdzie zrzekła się mandatu radnego. W piśmie do reszty rady wyjaśnił, że powodem tej decyzji jest zmiana stanu cywilnego oraz miejsca zamieszkania. Teraz sprawę przejmie komisarz wyborczy, który ustali termin wyborów uzupełniających. Panu Krystianowi życzymy szczęścia na nowej drodze życia.
Wojnowice
Siłownia za wiatraki
Spółka VisaVento budująca farmę wiatrową na terenie gminy Krzanowice, rozpoczęła (spóźniony) proces ocieplania swojego wizerunku. Po protestach mieszkańców Wojnowic, gdzie stanęły pierwsze wiatraki, spółka postawiła w wiosce siłownię pod chmurką. O podobną inwestycję zabiegają już w Bojanowie, przy którym stanąć mają kolejne maszty.
Kuźnia Raciborska
Policja odmawia
Policjanci z miejscowego komisariatu odmówili wszczęcia śledztwa w sprawie wystąpienia Wacława Pypcia, kiedy publicznie oskarżył radnych i urzędników gminnych m.in. o fałszerstwa. Zdziwiło to radnego Manfreda Wronę, który zauważył, że sprawa dotyczy m.in. fałszerstwa dokumentów. Radca prawny magistratu tłumaczył, że zawsze można zwrócić się jeszcze do prokuratury. Nie wiadomo czy władze pójdą tą drogą.
Grzegorzowice, Ciechowice
Nowe godziny pracy promu
Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłonił nową obsługę promu i podał godziny jego funkcjonowania. Od stycznia do maja, w dni powszednie przeprawa czynna od 6.00 do 17.30, w niedziele od 9.00 do 17.00. Od czerwca do 15 sierpnia, w dni powszednie (6.00 – 20.00), w niedziele (9.30 – 17.00). Od 16 sierpnia do września, w dni powszednie (6.00 – 19.30), w niedziele (9.30 – 17.00). Od października do grudnia, w dni powszednie (6.00 – 17.30), w niedziele (9.00 – 17.00).
Krzanowice
Caritas się nie stara?
Andrzej Woźniak, radny gminy Krzanowice zwrócił uwagę, że Caritas, który wygrał gminny konkurs na świadczenie opieki pielęgniarskiej (80 tys. zł), za słabo się stara i nie pozyskuje dodatkowych środków np. z Unii Europejskiej. Burmistrz Andrzej Strzedulla odpowiedział, że ważne iż wygrali konkurs i ludzie są z ich usług zadowoleni.
Krzyżanowice
45 PITów z gminy
45 zeznań podatkowych złożono podczas dyżurów pracowników raciborskiego Urzędu Skarbowego w krzyżanowickim urzędzie gminy. Wójt Grzegorz Utracki podał te dane z dumą, powołując się na informacje, iż w innych gminach z takiego udogodnienia skorzystało raptem kilka osób.
Powiat, Gliwice
Poparcie dla instytutu onkologii
Rady gmin naszego powiatu przyjmują uchwały popierające działania w celu utworzenia niezależnego Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Inicjatywa to pomysł personelu gliwickiego ośrodka, który obecnie jest częścią Instytutu Onkologii w Warszawie. Z tego powodu Gliwice są zależne od Warszawy, co ma być hamulcem w rozwoju i tak prężnie działającego instytutu na Śląsku. W ostatnim czasie centrala miała odebrać gliwickiemu ośrodkowi kilkadziesiąt milionów złotych na pokrycie długów warszawskiej onkologii. Zdaniem pomysłodawców separacji, niezależny instytut działałby prężniej, na czym skorzystać mają pacjenci, nie tylko z terenu naszego województwa.
Kuźnia Raciborska
Powstanie zbiornik Kotlarnia
Po latach zastoju, powrócił pomysł budowy Zbiornika Kotlarnia w gminie Bierawa, sąsiadującej z gminą Kuźnia Raciborska. Samorządowcy obu gmin spotkali się na konsultacjach w tej sprawie. Zbiornik ma powstać na tysiąchektarowym wyrobisku i poza funkcją retencyjną pełniłby rolę przeciwpowodziową. Mogący pomieścić około 25 mln m sześc. wody byłby w stanie zagrożenia powodzią zmniejszyć falę na Odrze o około pół metra. Projekt budowy powstał już w 2008 r., ale po czterech latach stracił ważność.
Ruda, Kuźnia Raciborska
Bobry znów w natarciu
Sołtys Rudy Jan Stanek apelował do władz gminy o pomoc przy szkodach jakie są wynikiem działalności bobrów. Zwierzęta te powalają drzewa i na cieku Pogonica tworzą tamę i zalewy. Woda w tym rejonie miała się podnieść już o metr, co powoduje szkody rolnicze. Wiceburmistrz Gabriela Tomik wyjaśniła, że omawiany teren jest własnością Lasów Państwowych, a leśnicy nie mogą wejść na bobrze żerowiska w okresie ochronnym dla tych zwierząt. Przyznała, że liczy na rządową zmianę przepisów i dopuszczenie ingerencji w życie gryzoni, objętych ochroną.
W większości krajów bobry są również pod ochroną, lecz kiedy przynoszą zbyt duże szkody, to np. w Finlandii, Szwecji, czy na Litwie przywrócono polowania na te zwierzęta. Sołtys Stanek przyznał, że jeśli instytucje sobie nie radzą z gryzoniami, to ludzie mogą wziąć sprawy w swoje ręce, co na pewno przyniesie pożądane efekty.
(woj)