Szpilka i szminka: Ciężarna pracownica
Paragraf na obcasie
Każda kobieta powinna mieć świadomość, że ukrywając przed pracodawcą informację o ciąży pozbawia się możliwości korzystania z ochrony prawa
Ewa Pitera – specjalista z zakresu BHP i prawa pracy
Pracownicy, która dostarczyła zaświadczenie lekarskie o tym, że jest w ciąży przysługują szczególne prawa.
Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany udzielić pracownicy w ciąży zwolnienia od pracy na czas wykonania zleconych przez lekarza badań, jeśli nie mogą być one wykonane poza godzinami pracy. Pracodawca powinien przesunąć na inne, mniej uciążliwe stanowisko pracy kobietę w ciąży, jeżeli nie może ona, ze względu na swój stan, wykonywać dotychczasowych obowiązków (zaświadczenie lekarskie). Kobiety w ciąży pracodawca nie może zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej i nie może być oddelegowana poza stałe miejsce pracy. Zgodnie z wykazem prac wzbronionych, kobiety nie mogą wykonywać prac związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, transportem ciężarów, hałasem czy narażeniem na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Kobieta ciężarna między innymi nie może pracować przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin na dobę. Uwagę należy również zwrócić na zatrudnianie kobiet w ciąży w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (np. wirus zapalenia wątroby typu B, różyczki, HIV, ospy). Należy też pamiętać o szczególnej ochronie kobiet ciężarnych, które pracują z dziećmi. Choroby zakaźne, przez nie przenoszone, również mogą być zagrożeniem dla płodu.
Zgodnie z art. 177 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w okresie ciąży, przez cały okres trwania ciąży, a także przez okres trwania urlopu macierzyńskiego. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić tylko, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające zwolnienie kobiety bez wypowiedzenia z jej winy, zakład pracy zostaje zlikwidowany lub ogłoszona zostaje jego upadłość oraz kiedy umowa jest zawarta na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca.
Reasumując, każda kobieta powinna mieć też świadomość, że ukrywając przed pracodawcą informację o ciąży pozbawia się możliwości korzystania z ochrony prawa.