Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1254) Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę

Błoto dało się we znaki

Mieszkańcy Gamowa, Pawłowa, Ponięcic i Rudnika najbardziej odczuli skutki ulew, które w miniony weekendy przeszły przez raciborszczyznę.

To był wyczerpujący weekend naszych strażaków – zarówno zawodowców jak i ochotników. Wszystko zaczęło się w nocy 28 maja, gdy z nieba spadły na Raciborszczyznę tysiące litrów wody... Spływająca z pól woda mieszała się z ziemią, zalewając ulice oraz posesje.

Sobotnia noc...

Pierwsze zgłoszenie tego typu strażacy otrzymali o godz. 22.34. Na ulicę Modzurowską w Gamowie skierowano aż cztery zastępy strażaków, które zmyły z jezdni naniesione podczas ulewy błoto. Woda zalała również piwnice w dwóch domach. Jej wypompowaniem zajęli się strażacy z Raciborza oraz ochotnicy. Po północy strażacy zmyli jeszcze błoto z ulicy Sylwestra w Rudniku.

... i niedziela

W niedzielę było podobnie. Strażacy-ochotnicy zmyli błoto z jezdni ulic Łąkowej (godz. 9.28) i Leśnej (godz. 11.53) w Ponięcicach. Podobne działania przez 3,5 godziny prowadziły cztery zastępy strażaków na ul. Słonecznej w Pawłowie (godz. 9.34). Jeden zastęp zmył błoto z jezdni na ul. Leśnej w Krowiarkach (godz. 13.08).

Trzy zastępy ochotników z Raciborza interweniowały przy ul. Jana III Sobieskiego w Studziennej, gdzie spływająca z pól woda zalewała dom jednorodzinny. W akcji użyto worków z piaskiem, na bieżąco wypompowywano również wodę z piwnicy. Po godz. 15.00 strażacy udrożnili rowy melioracyjnej przy ul. Ordona i Brzeskiej w Raciborzu.

Czy można tego uniknąć?

Problem zalewania ulic i posesji przez rzeki błota pojawia się niemalże każdej wiosny. Eksperci pokroju mgr. inż. Stanisława Staniszewskiego (jeden z głównych projektantów i wykonawców polderu Buków, specjalista w zakresie projektowania i wykonywania infrastruktury wodnej), wskazują, że skutki ulew można ograniczyć np. poprzez prowadzenie orki równolegle do warstwic oraz wydzielając szeroką miedzę, na której należy posadzić trawę (zatrzymuje ona drobinki ziemi). Dla powstrzymania erozji gleby ma znaczenie również rodzaj uprawy na polu (im bardziej rozwinięty system korzeniowy roślin, tym lepiej). Erozja gleby przynosi straty także rolnikom, bo prowadzi do ubytków najbardziej urodzajnej, wierzchniej warstwy ziemi.

(żet)