Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1254) Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę

Leśnicy: mamy zagrożenie pożarowe

Codzienne pomiary wilgotności ścioły, strażacy wyjeżdżający rano do Rud na „zabezpieczenie kompleksu leśnego”, obserwatorzy na dostrzegalniach – w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie utrzymuje się drugi i trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

W ubiegłym tygodniu wiglotność ściółki w naszych lasach oscylowała wokół 15%. To bardzo niewiele. – Mamy zagrożenie pożarowe – mówi Gabriel Tworuszka, leśniczy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej.

Obserwują las z góry

Ten rok jest wyjątkowo suchy, dlatego leśnicy po raz pierwszy sprawdzili wilgotność ścioły już 10 marca. Od tamtego razu pomiary są potwarzane każdego dnia o godz. 9.00. Leśnicy określają bieżący oraz przewidywany (na następny dzień) stopień zagrożenia pożarowego. W naszych lasach utrzymuje się ono od kilku tygodni.

W takich warunkach prowadzona jest obserwacja lasu ze specjalnych dostrzegalni. Na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie znajdują się dwa takie obiekty. Współpracują one z kolejnymi – z sąsiednich nadleśnictw Kędzierzyna-Koźla i Rybnika. – Każde miejsce w lesie musi być obserwowane z minimum dwóch dostrzegalni. Dzięki temu możliwe jest ustalenie współrzędnych miejsca, gdzie doszło do pożaru – mówi G. Tworuszka.

Bez zakazu

Choć utrzymuje się bardzo wysokie zagrożenie pożarowe, wciąż nie ma przesłanek do ogłoszenia przez nadleśniczego zakazu wstępu do lasu.

– Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, nadleśniczy ma obowiązek wprowadzenia zakazu wstępu na tereny leśne, gdy przez pięć kolejnych dni wilgotność ścioły utrzymuje się na poziomie poniżej 10% – wyjaśnia G. Tworuszka. W praktyce stan tak wielkiego zagrożenia zdarza się rzadko. Dość powiedzieć, że podczas zeszłorocznego, rekordowo upalnego lata zakazu wstępu do lasu nie ogłoszono.

Należy jednak pamiętać, że w warunkach zagrożenia pożarowego – zeszłorocznego i tegorocznego – wszystkich nas obowiązuje zakaz używania otwartego ognia w lesie i na terenach przylegających do lasów (100 metrów), wypalania traw oraz wjazdu do lasu samochodem/motocyklem. – Z lasu można korzystać, tylko bezpiecznie – zastrzega leśniczy Gabriel Tworuszka.

Wojtek Żołneczko


Niedopałek przyczyną pożaru

90% pożarów lasów jest następstwem ludzkiej nieostrożności. W tym miejscu warto przypomnieć pożar z marca ubiegłego roku w Kuźni Raciborskiej, który gasiło 14 zastępów strażaków oraz dwa samoloty gaśnicze. „Podpalaczem” okazał się wówczas 27-latek, który rzucił na ziemię niedopałek papierosa.


Deszcz pomógł?

W poniedziałek 30 maja, po weekendowych opadach, wilgotność ścioły wyniosła prawie 56%. Mimo to, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach nie odwołała alarmu pożarowego. – Nadal prowadzimy obserwację z dostrzegalni. Przy wietrznej i słonecznej pogodzie sytuacja może zmienić się błyskawicznie. Ścioła przeschnie i zagrożenie pożarem wróci – wyjaśniają leśnicy.