Samotnych seniorów trzeba otoczyć opieką
Pomoc osobom w podeszłym wieku, samotnym, które faktycznie jej potrzebują, a także wzmacnianie poczucia wartości u ludzi starszych poprzez działania mające przywrócić im sens i radość życia – to tematy, które zdominowały przedwakacyjne posiedzenie raciborskiej rady seniorów.
Tylko poprzez rozeznanie sytuacji w środowisku, jej członkowie widzą możliwość wskazania mieszkańców, których należałoby otoczyć opieką. Pomocna może być współpraca z kołami emeryckimi, Śląskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz OPS i Caritas. – Należałoby stworzyć listę kilkunastu osób samotnych, nie wychodzących z domu, które potrzebują wsparcia oraz listę np. harcerzy czy osób zawodowo nieczynnych, posiadających predyspozycje do opieki nad osobami samotnymi, a przy tym zainteresowanych pracą wolontariacką – uważa Halina Misiak. Termin stworzenia takich list wyznaczono sobie do końca października.
– Jesteśmy w różnym wieku i mamy różne potrzeby. Musimy się sami zastanowić, co nam doskwiera i czego sami oczekiwalibyśmy od innych, a potem rozejrzeć się, kto potrzebuje towarzystwa czy innej pomocy – dodała Emilia Mederska.
Rada seniorów takimi działaniami na rzecz potrzebujących chciałaby zainteresować radę młodzieżową, dlatego zobowiązała do rozmów z jej przedstawicielami przewodniczącego Krystiana Pietrzykowskiego.
Okazją do ciekawego i miłego spędzenia czasu w rówieśniczym gronie, ma być planowany na 7 października Dzień Seniora, pomyślany głównie dla osób w jesieni życia, które dotychczas nie korzystały z innych form integrujących środowisko emeryckie. Członkowie rady seniorów zaprosili na to spotkanie dr Aleksandrę Bentkowską – rzecznik praw obywatelskich, a dyrektor RCK dr Joanna Maksym-Benczew zaproponowała występy zespołów wokalnego i tanecznego działających przy placówce. Przejawem aktywności osób starszych będzie wystawa prac seniorów zorganizowana w foyer raciborskiej „Strzechy”.
Rada postanowiła też rozdać w trakcie imprezy folder zawierający najważniejsze informacje dla osób starszych łącznie z wzorem druku dotyczącego Koperty Życia (sposobu przechowywania informacji na temat zdrowia, niezbędnych w przypadku interwencji służb medycznych).
Uznano, że potrzebna jest w mediach cykliczna informacja na temat zmian m.in. w przepisach dotyczących osób starszych, przygotowana przez specjalistów różnych instytucji. Do autorytetów z wybranych dziedzin, którzy mogliby dzielić się taką wiedzą postanowiła dotrzeć Halina Misiak.
(ewa)