Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1268) Data wydania: 20.09.16
Czytaj e-gazetę

Plac Dworcowy bez Halinki

– Łza się w oku kręci. Najlepsze lata związałem z koleją, a teraz znowu zajmuję się produktem kolejowym – mówi Marek Papaj z Przedsiębiorstwa Majnusz, który kierował operacją demontażu sędziwej lokomotywy.

W piątkowy poranek lokomotywa parowa Halinka została uniesiona w powietrze, a następnie opuszczona na specjalną platformę, na której została przewieziona do jednej z hal Przedsiębiorstwa Majnusz przy ul. Łąkowej w Raciborzu.

Dwa dźwigi

To nie była prosta operacja, dlatego wybrano do niej najlepszych ludzi. Najpierw policjanci zablokowali ruch na ul. Kolejowej (od wiaduktu w kierunku poczty). W tym czasie pod dworzec podjechały dwa dźwigi oraz potężna platforma. Dlaczego dwa dźwigi, a nie jeden? – Ta "lokomotywka" waży 32,5 tony. Lokomotywy podnosi się za zderzaki – z przodu i z tyłu. Nie można tego zrobić przy pomocy jednego dźwigu, bo liny skrzyżują się nad lokomotywą i dokonają zniszczeń. Stąd konieczność użycia jednego dźwigu na przodzie i drugiego na tyle – powiedział nam na miejscu operacji Marek Papaj, kierownik zakładu konstrukcji stalowych w Przedsiębiorstwie Majnusz.

Pan Marek zna się na rzeczy. 22 lata przepracował w Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego. Gdy został zatrudniony w nowej pracy, nie podejrzewał, że będzie mu dane raz jeszcze pracować przy renowacji czegokolwiek, co ma związek z koleją. Nie dziwi więc, że cieszył się, że to właśnie jego wybrano do kierowania akcją transportu "Halinki" do hali, gdzie przejdzie remont.

Wróci na wiosnę?

Już dziś wiadomo, że "Halinka" nie wróci na swoje dawne miejsce. – Będzie inne ale w obrębie placu Dworcowego – wyjaśnia M. Piątek z urzędu miasta. Prawdopodobnie będzie to teren zielonej wyspy pomiędzy dworcem, pocztą oraz hotelem.

Do remontu "Halinki" dokładają się raciborskie firmy. – Mamy sponsorów na farby, lakiery, piaskowanie, elementy elektryczne, które trzeba będzie wymienić. Miaso również jest płatnikiem w tym przedsięwzięciu, finansując m. in. prace transportowe, dźwigowe, częściowo remontowe – dodaje M. Piątek.

Lokomotywa "Halinka" to unikatowy parowóz TW-53, produkowany w latach 1953-1954. Powstało jedynie 20 sztuk tego modelu. W latach swojej świetności "Halinka" mogła gnać z prędkością... 15 km/h, ciągnąc przy tym wagony o masie 137 ton.

Wojtek Żołneczko