Zapytaj prawnika: Alimenty od babci
Alimenty dla małoletniego dziecka od babci lub dziadka to temat trudny i zazwyczaj rodzący wiele emocji.
Pamiętać należy, że zawsze w pierwszej kolejności obowiązek utrzymania i wychowania dzieci spoczywa na rodzicach. Obowiązek alimentacyjny dziadków ma jedynie charakter subsydiarny wobec obowiązku rodziców i powstaje wówczas, gdy:
1) brak osoby zobowiązanej w bliższej kolejności,
2) gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub
3) gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.
Jakich sytuacji to dotyczy? Np. gdy nie żyje ojciec dziecka (a matka nie jest w stanie sama wypełnić tego obowiązku), nie wiadomo gdzie przebywa albo nie można od niego wyegzekwować alimentów. Przesłanki te badane są przez sąd. Trzeba mieć jednak świadomość, że obowiązek alimentacyjny babki nie polega na automatycznym przerzuceniu na nią niespełnionego obowiązku alimentacyjnego ojca. Babcia bowiem może być zobowiązana jedynie do takich świadczeń na jakie pozwalają jej możliwości majątkowe, przy uwzględnieniu również jej usprawiedliwionych potrzeb. Co więcej, jej obowiązek może polegać także na osobistych staraniach o utrzymanie i wychowanie dziecka. Każdorazowo więc zarówno zasadność orzeczenia obowiązku alimentacyjnego, jak i jego wysokość podlegają ocenie sądu.
Natalia Lewandowska-Fac