Bolesławianka laureatką Nagrody Wójta Gminy
Inauguracja Roku Kulturalnego w gminie Krzyżanowice, to wydarzenie odbywające się każdego roku z myślą o tych mieszkańcach, dla których kultura jest istotnym elementem życia. Przypomniała o tym podczas uroczystości w Centrum Kultury w Tworkowie dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury Sportu i Turystyki Daria Wieczorek.
– Spotkanie jest okazją do świętowania sukcesów, które w dziedzinie kultury osiągnęliśmy, ale także sposobnością podsumowania tego, co było naszym udziałem w minionym roku – powiedziała podczas otwarcia nowego sezonu kulturalnego.
W gminie zaplanowanych było ponad 80 różnych wydarzeń kulturalnych, poczynając od przeglądów, festiwali, koncertów, festynów, poprzez spotkania folklorystyczne, dożynki, konkursy, kiermasze, jarmarki, po rajdy i spływy. Wizytówką gminy są zespoły taneczne, orkiestra oraz chóry, a do upowszechniania kultury przyczyniają się biblioteki i świetlice wiejskie.
Doroczna inauguracja roku kulturalnego była też sposobnością do przyznania Nagrody Wójta Gminy, za upowszechnianie i rozwój kultury regionalnej, utrwalanie lokalnej historii, tradycji oraz gwary. W tym roku wójt Grzegorz Utracki, przyznał ją bolesławiance Urszuli Prochasce-Burek, która przed czterema laty spisała dzieje swej rodzinnej miejscowości w monografii: „Bolesław – wieś na polsko-czeskim pograniczu”.
Laureatka przyznaje, że zbieranie materiałów, szperanie i powielanie stało się jej pasją. Spisuje teksty gwarowe, choć sama na co dzień gwary nie używa. Gromadzeniem informacji o Bolesławiu zajęła się w 2000 r., wtenczas jeszcze nie myślała o wydaniu ich drukiem. Zainspirował ją konkurs w „Gościu Niedzielnym” na najpiękniejsze kapliczki i krzyże przydrożne. Początkowo teksty trafiały do szuflady lub udostępniała je na portalu internetowym. Pani Urszula, obecnie na emeryturze – jak sama mówi – jest z krwi i kości rolnikiem, co jednak nie przeszkadzało jej w upowszechnianiu wiedzy na temat historii i tradycji Bolesławia. Aktualnie gromadzi dalsze materiały na temat ludzi i wydarzeń związanych ze swoją wsią.
(ewa)