Mamy potencjał do Obrony Terytorialnej
Kuźnia Raciborska. Trwają rządowe prace nad stworzeniem Obrony Terytorialnej, która ma być piątą częścią sił zbrojnych Polski, a którą mają tworzyć ochotnicy.
Docelowo każdy powiat ma mieć swoją kompanię OT. Sprawa jest o tyle nowa, że struktury wojska regularnego muszą dopiero nawiązać współpracę z organizacjami proobronnymi, których członkowie mają zasilić szeregi OT. Jednym z pierwszych ku temu kroków była konferencja, którą w Kuźni Raciborskiej zorganizowała Wojskowa Komenda Uzupełnień z Rybnika. Zaproszono głównie przedstawicieli organizacji proobronnych, których zebrała się pełna sala. Wojskowi z WKU byli pozytywnie zaskoczeni frekwencją, ale również tym, że konferencja przyciągnęła aż 34 takich organizacji. Wśród nich Jednostka Strzelecka 2023 z Wodzisławia Śląskiego i ZSO Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu (tu funkcjonuje klasa mundurowa), które pochwaliły się swoją działalnością.
Członkowie organizacji obronnych brali już udział w ćwiczeniach wojskowych Anakonda. Po tym wydarzeniu wszyscy byli pod wrażeniem wyszkolenia ochotników. Opowiadał o tym Sławomir Drosio, który podał, że wiele cennych wskazówek dali im żołnierze ukraińscy, którzy brali udział w walkach w Donbasie. Ppłk Mirosław Mika z Biura do spraw proobronnych (bdsp.wp.mil.pl) podał, że wojsko stale organizuje dla ochotników szkolenia, które ukończyło już 1,6 tys. chętnych.
Prowadzący konferencję ppłk Andrzej Sygulski podsumował, że WKU wiele wynosi z takich spotkań, gdyż nowe struktury to wciąż świeża materia. – Cieszymy się z potencjału, jaki mamy na naszym terenie. Chcielibyśmy, aby taka sytuacja była w całym kraju – zapewnił. Po prezentacjach i dyskusji wszystkich uraczono wojskową grochówką.
Była to pierwsza tego typu konferencja na terenie WKU Rybnik. Chwalono gospodarzy za organizację i stworzone warunki. Poza tym zainteresowani mieli do przebycia podobny dystans. Ustawa o OT jest wciąż dopracowywana i ma wejść w życie z początkiem 2017 r. Warto nadmienić, że wojskowi, jak i ochotnicy, dosyć często wypowiadali się z uznaniem dla ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.
(woj)
Według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej, żołnierze OT w czasie pokoju zaangażowani będą w zwalczanie klęsk żywiołowych. Natomiast w czasie mobilizacji i wojny będą mieli za zadanie zwiększyć potencjał odstraszania poprzez wzmocnienie wojsk operacyjnych oraz poprzez prowadzenie samodzielnie działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterrorystycznych i antydezinformacyjnych.