Seniorzy mogą korzystać z pieniędzy publicznych
Nędza
Jak można pozyskać środki zewnętrzne na działalność społeczną, dowiedzieli się podczas wspólnego posiedzenia przedstawiciele Rady Seniorów w Rybniku i Rady Seniorów w Nędzy.
Dla członków obu rad warsztaty na temat możliwości pozyskiwania środków publicznych na realizację zadań z programu ASOS (Aktywizacja Społeczna Osób Starszych) poprowadził Rafał Kocham z Fundacji Kuźnia Inicjatyw Społecznych.
Celem szkolenia była popularyzacja wiedzy na temat możliwości finansowania pomysłów i inicjatyw służących integracji społecznej oraz rozwijaniu inicjatyw obywatelskich. – Często w radach seniorów zasiadają osoby, które są członkami stowarzyszeń posiadających osobowość prawną, a więc mogących ubiegać się o środki w ramach programów operacyjnych, zwanych małymi lub dużymi grantami. W przypadku ASOS można w ten sposób pozyskać od 10 tys. zł do 200 tys. zł – tłumaczył prowadzący warsztaty.
Różne są pomysły na wykorzystanie tych pieniędzy, poczynając od wspólnych wyjazdów poprzez warsztaty z osobami młodymi, po dokumentowanie i wydawania publikacji na temat dziedzictwa kulturowego np. monografii miejscowości. – Nie ma ograniczeń dla kreacji pomysłów, które jednak powinny być realizowane w ramach czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnętrzną i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych w działaniach zwiększających ich udział w życiu publicznym (promowanie postaw obywatelskich) oraz usługi społeczne dla osób starszych (promocja wolontariatu) – wyliczał szkolący seniorów.
Do ciekawszych projektów popularyzujących wolontariat należy tzw. bank czasu. Polega on na wzajemnym świadczeniu (wymianie) usług np. pomiędzy seniorami. Szczególnie jest on przydatny, gdy barierą są ograniczone środki finansowe, natomiast w ich zamian można zaoferować swój czas oraz umiejętności.
Wykładowca przestrzegał, że jednym z najtrudniejszych zadań podczas przygotowania projektu jest właściwe uzasadnienie pomysłu lub podjętej inicjatywy, a więc udowodnienie, że to działanie jest celowe i rozwiąże jakiś problem społeczny dotyczący seniorów.
Goście z Rybnika zaproponowali członkom Rady Seniorów z Nędzy przygotowanie wspólnego projektu senioralnego.
(ewa)