10 wydarzeń, które na długo pozostaną w pamięci
Rudnik
1 Rusza budowa gazociągu
Tuż przed nowym rokiem rozpoczęły się badania geologiczne związane z gazociągiem, którym niebieskie paliwo popłynie z terminalu znad Bałtyku do Czech, właśnie przez gminę Rudnik. Na terenie sołectw Szonowice, Ponięcice i Strzybnik odbędą się wiercenia mechaniczno-obrotowe, sondowania dynamiczne i badania geofizyczne. Zostanie wykonanych ponad 300 otworów badawczych do głębokości 10 m.
2 Szonowice chcą się rozwijać, ale...
Ambitny plan odnowy wsi Szonowice przyjęli mieszkańcy wioski podczas zebrania wiejskiego. Ma im pomóc w pozyskaniu zewnętrznych środków m.in. na stworzenie punktu promocji lokalnych produktów. Choć niektóre pomysły są na razie mało realne (np. kanalizacja w całej wiosce czy obwodnica), to sam plan nie jest niczym zobowiązującym. Pomimo tego, owe plany nie znalazły zrozumienia wśród części członków rady gminy, którzy postanowili odłożyć debatę na ten temat na rok 2017. Podobny plan odnowy wsi Jastrzębie został przyjęty bez uwag.
3 Złoci jubilaci
Każda gmina pamięta o Złotych godach swoich mieszkańców. Wójt Alojzy Pieruszka nie miał w minionym roku z tym wiele pracy, gdyż ten jubileusz obchodziło tylko pięć par. Warto o nich wspomnieć, gdyż są oni żywą historią lokalną i przykładem dla młodych, jak wieść życie w zgodzie i miłości. Medale otrzymali: Hildegarda i Manfred Jureccy z Grzegorzowic, Anna i Ernest Marek z Grzegorzowic, Erna i Marian Matrasowie z Łubowic, Henryka i Paweł Marek z Grzegorzowic oraz Elżbieta i Engelbert Tumulkowie z Brzeźnicy. Warto dodać, że w minionym roku Agata i Władysław Wojtyczko z Dolędzina obchodzili 60. rocznicę ślubu.
4 Dożynki gminy i parafii
Łubowicka parafia organizowała gminne dożynki anno Domini 2016. Pochód wyruszył z Ligoty Książęcej do serca parafii. Starostami dożynek byli Krystyna Kołodziej oraz sołtys Norbert Serzisko. Odpowiedzialną za budowę korony żniwnej była Helena Ficoń. Duże zainteresowanie wzbudzał, jadący na czele korowodu, ciągnik porsche z 1959 r. Karola Piechy z Grzegorzowic.
5 Łubowice w sieci
W konkursie na najpiękniejszą wioskę woj. śląskiego, w kategorii stron internetowych, Łubowice zdobyły trzecie miejsce. Na ten sukces złożyły się łatwość obsługi i bogate treści witryny, w tym spory materiał fotograficzny, relacje z bieżących wydarzeń, zakładki Po sąsiedzku, Nasi mieszkańcy, Ze starego albumu itd. Za podium w konkursie autorzy strony otrzymali 5 tys. zł, które chcą przeznaczyć na rozwój serwisu.
6 Pół wieku ZSO w Rudniku
Rudnicka szkoła hucznie obchodziła 50 lat swojej działalności. W ciągu dwóch dni odbyły się m.in. zjazd absolwentów, uroczysta akademia, msza święta i festyn. Szkołę podstawową w Rudniku otwarto w 1966 r. w ramach ogólnopolskiej akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. W 1999 r. powołano rudnickie gimnazjum, a obie szkoły obrały za swojego patrona biskupa Józefa Gawlinę. Na zdjęciu występ uczniów podczas otwarcia szkoły.
7 Przydomowe oczyszczalnie
Gdy w samym Rudniku kończy się budowa tradycyjnej kanalizacji, samorząd przyjął Program oczyszczania ścieków komunalnych poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Do końca 2016 r. przyjęto 9 wniosków, a nabór ma być kontynuowany w 2017 r. Chętni do montażu takiej oczyszczalni mogą otrzymać nawet 5 tys. zł dofinansowania. Po Pietrowicach Wielkich, Rudnik to kolejna gmina wprowadzająca w życie to rozwiązanie w naszym powiecie.
8 Zawody z okazji rocznicy
Uroczystości związane z 85. jubileuszem funkcjonowania OSP Brzeźnica połączono z zawodami strażackimi. Wszystko odbyło się w Grzegorzowicach. Podium w męskiej grupie A zdobyła drużyna z Modzurowa. Tuż za nimi OSP Brzeźnica i OSP Sławików (na zdj.). W grupie żeńskiej wygrały druhny z Brzeźnicy, zaś w CTiF poza zasięgiem była młodzieżówka ze Sławikowa.
9 Dwujęzyczne tablice
W marcu rada gminy Rudnik zdecydowała o przyjęciu niemieckich nazw miejscowości, które będą widniały na znakach drogowych, pod nazwami polskimi, we wszystkich sołectwach gminy. Dwujęzyczne nazwy są stosowane tam, gdzie wśród mieszkańców, co najmniej 20 proc. zadeklarowało przynależność do mniejszości etnicznej (w tym przypadku do mniejszości niemieckiej). Uchwała rady trafiła do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, które dalej koordynuje i finansuje proces.
10 Nowe władze OSP
W Ligocie książęcej odbył się 11 Zjazd Zarządu Gminnego OSP gminy Rudnik. W ostatnich pięciu latach druhowie z terenu gminy wyjeżdżali do akcji 236 razy, z czego 88 wyjazdów było po ulewach. Jednostki z Modzurowa, Strzybnika i Gamowa wzbogaciły się o nowe samochody. Na zjeździe wybrano nowy zarząd na kolejnych pięć lat: prezes Piotr Rybka (Gamów), zastępcy prezesa: Bogusław Stec (Strzybnik) oraz Sebastian Mikołajczyk (Brzeźnica), komendant Bernadr Ławnik, sekretarz Mateusz Bielski, skarbnik: Michał Mrowiec, członkowie prezydium: Rudolf Blana oraz Erwin Krybus.