W skrócie
Region
Ruch uliczny
„Ścierki” hałasują
W rejonie przejścia dla pieszych przy sklepie „Moskwa” (supermarket Społem) przydałyby się pasy hamujące pojazdy – uważa radny Leszek Szczasny. Twierdzi, że ruch przechodniów jest tam intensywny, a „zebra” słabo oznakowana. Przyklejone do drogi pasy, tzw. „ścierki” wymuszałyby na kierujących pojazdami redukcję prędkości. Radny usłyszał w urzędzie, że ten sposób się nie sprawdzi. Pasy budzą kontrowersje wśród raciborzan, bo wywołują hałas gdy jeżdżą po nich auta. – Wprowadzimy je na Słowackiego jeśli będzie na to pełna zgoda społeczna okolicznych mieszkańców – wyjaśnia Wojciech Krzyżek zastępca prezydenta miasta.
Wydarzenie
Benefis Pawła Kowola
Z inicjatywy radnego Michała Fity dojdzie do koncertu benefisowego dla wybitnego muzyka Pawła Kowola. Rada miasta odznaczyła go przed rokiem medalem i tytułem „Zasłużony dla Raciborza”. Wystąpią dlań – w sobotę 25 lutego o godz. 18.00 w RCK: chóry z Brzezia i Krzyżanowic; orkiestra Plania, młodzież ze szkoły muzycznej oraz zespoły Aldony Krupy – Gawron. Na scenie domu kultury zobaczymy też Marzenę Korzonek.
Ocice
Ratunek w zbiornikach
Na ul. Górnej woda z pól zalewa posesje. Problem pozostaje nierozwiązany od lat. Po niedawnym remoncie drogi doszły nowe komplikacje. Podniesiono nawierzchnię ulicy i woda przelana z pól cofa się do piwnic i garaży miejscowych domostw. Pytany o sposób na zaradzenie kłopotom mieszkańców wiceprezydent Wojciech Krzyżek wyjaśnia, że „sytuacja jest złożona, bo występuje wskutek ekstremalnych zjawisk atmosferycznych”. – Dwudniowe opady intensywnego śniegu topniały w ciągu doby, a chłonność gleby była żadna. Spłynęły hektolitry wody, której studzienki nie mogły odebrać – mówił o Ocicach radnym komisji gospodarki. Miasto zamierza budować w dzielnicy zbiorniki małej retencji. Pierwszy na nowym osiedlu przy ul. Chorwackiej (nazwa proponowana).
Kuźnia Raciborska
Tłusty czwartek
23 lutego o godz. 17.00 na Placu Zwycięstwa świętowany będzie tłusty czwartek. Na degustacje pączków oraz swojskich faworków zaprasza Miejski Ośrodek Kultury. W razie niepogody wydarzenie odbędzie się w budynku MOKSiR-u.
Rudy
Wyjazd do kina
Rudzka parafia organizuje 26 lutego o godz. 16.00 wyjazd na film pt.”Zerwany Kłos”, opowiadający o życiu bł. Karolinie Kózkównej i jej męczeńskiej śmierci. Parafianie chętni na wyjazd powinni się zapisać do 22 lutego. Wyjazd płatny (dorośli 30 zł/ dzieci 20 zł).
Rudy
Poszukują kierowcę ciągnika
Gminne wodociągi ogłosiły nabór do pracy. Poszukują kierowcę kat. B i T, czyli posiadacza uprawnień do prowadzenia ciągnika. Wymagane doświadczenie. Oferta skierowana jest również do osób z orzeczoną lekką niepełnosprawnością. Praca ma być świadczona na terenie Rud. Chętni do pracy mogą się zgłaszać osobiście do siedziby spółki w Kuźni Raciborskiej (ul. Klasztorna 45), do 6 marca.
Gmina
Dłuższa przerwa
13 stycznia zebrali się na sesji radni gminy. Poprzednie posiedzenie tego gremium odbyło się 19 grudnia. – Tak coś czułem, że jest dłuższa przerwa, prawie dwa miesiące – skomentował przewodniczący Henryk J. Marcinek. Uspokoił zebranych, że statut pozwala radzie spotykać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Radni skwitowali to śmiechem. Co na to wójt• Ten odparł, że zostawia to w gestii szefa rady.
Maków
Woda to życie
Samorząd stara się o pieniądze na budowę zbiornika wodnego we wsi. Rozwój miejscowych przedsiębiorstw powoduje wzrost zużycia wody w gminie. W 2016 roku zdarzały się problemy z dostępem do wody, bo „niewspółmiernie wzrosło bieżące zużycie”. Zbiornik posłuży gromadzeniu zapasu wodnego na sytuacje awaryjne.
Gmina
Długowieczni
Wójt Andrzej Wawrzynek odwiedził w styczniu stuletnią mieszkankę z terenu gminy, obchodzącą urodziny. Wkrótce złoży odwiedziny kolejnej. – Cieszy, że naszą gminę zamieszkuje tak wiele osób w wieku powyżej 90 lat. To świadczy o dobrych warunkach do życia, do długowieczności – uważa włodarz.
Pietrowice Wielkie
Pieniądze na dworzec
Do urzędu marszałkowskiego (RPO dla Śląska) wpłynął wniosek o dofinansowanie remontu budynku dworca PKP we wsi. – Ten problem spędza nam sen z powiek – przyznał A. Wawrzynek przed radą gminy. Sądzi, że wniosek jest kompletny, „zrobiony jak należy”. Dziękował swoim urzędnikom i sekretarzowi Adamowi Wajdzie, którzy „mocno się napracowali” nad przygotowaniem wniosku. Dworzec ma zmienić funkcję i wygląd. – Aktualnie ten obiekt nie dodaje nam chwały i radości – skwitował Wawrzynek.
Pietraszyn
Kotłownia w agonii
Radny Piotr Jureczka powiadomił burmistrza o fatalnym stanie kotłów w przedszkolu pietraszyńskim. Jeden jest niesprawny, a drugi „w stanie agonalnym”. Zdaniem radnego, doświadczonego specjalisty w branży grzewczej, placówka wymaga pilnych inwestycji. Andrzej Strzedulla odparł, że nie miał sygnałów od dyrekcji w tej sprawie, ale możliwość modernizacji kotłowni jest do rozważenia.
Krzanowice
Chłodna atmosfera
– Co się stało z ogrzewaniem domu kultury w trakcie zabawy sylwestrowej• – dopytywała na sesji radna Joanna Stroka. Wedle jej relacji ludzie musieli bawić się w kurtkach. Obecny na posiedzeniu dyrektor Marian Wasiczek nie krył zaskoczenia. Dziwił się, że pytanie dociera do niego po miesiącu od wydarzenia. Nikt wtedy nie narzekał, a palacz był na miejscu. Przyznał jednak, że piec w MOK-u właśnie „padł”. Poradził radnej kontakt telefoniczny z nim samym. – Jestem cały czas pod telefonem – zapewnił.
Ligota Książęca
Bery w akcji
25 lutego o godzinie 18.30 w świetlicy wiejskiej samorząd Ligoty Książęcej zaprasza na tradycyjną zabawę z Berami. W planie imprezy: poczęstunek, konkursy i jak co roku świetna zabawa. Przebrani wchodzą gratis. Przygrywa zespół muzyczny ARES. Tego dnia, lecz z rana, orszak przebierańców ze Sławikowa tradycyjnie objedzie okolice zwiastując koniec karnawału.
Strzybnik
Warsztaty kroszonkarskie
Barbara Gonska ze Strzybnika organizuje kolejne warsztaty, tym razem plastyczne ze zdobienia wielkanocnych jaj. Będą to odpłatne zajęcia dla dorosłych (30 zł/osoba). Termin: 17 marca godz. 17.00. Informacje pod nr tel. 507 199 062.
Rudnik, Szonowice
Zmarł Gerard Bulenda
12 lutego, przeżywszy 76 lat zmarł Gerard Bulenda, wieloletni nauczyciel i wychowawca w szkołach w Rudniku i Szonowicach. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 lutego w kaplicy cmentarza Jeruzalem w Raciborzu.
Nędza
Zaproszenie na Dzień Kobiet
11 marca od godz. 10.30 w Gminnym Centrum Kultury rozpocznie się otwarte spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Panie, które zdecydują się na udział, będą opowiadać swoje historie, co ma mieć terapeutyczny wpływ. Organizatorzy zapowiadają, że po twórczym spotkaniu zaplanowany jest lekki, energetyczny trening fitness. Więcej informacji pod nr tel. 32 410 47 70.
Nędza
Znów zamkną wiadukt
Zarząd Dróg Wojewódzkich lada dzień ma ogłosić przetarg na remont drugiego wiaduktu w biegu ul. Sobieskiego w Nędzy. W miejscu obecnego wiaduktu zostanie wybudowany praktycznie nowy obiekt. Biegnąca tamtędy droga znów zostanie zamknięta. Dla mieszkańców uruchomiona będzie komunikacja zastępcza, łącząca części Nędzy po obu stronach torów. Plac budowy może zostać przekazany budowlańcom nawet w marcu. Remont ma się zakończyć do czerwca 2018 r. ZDW wyremontowało już wcześniej jeden wiadukt, ale jak tłumaczy, nie prowadziło dwóch remontów na raz, gdyż zablokowano by w ten sposób dojazd do dworca.
Babice
Obraz Chrystusa bez zmian
Parafia w Babicach przeprowadziła wśród wiernych ankietę dotyczącą zmiany lokalizacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Jak podał proboszcz ks. Jarosław Buchenfeld wypełniono 242 ankiety. 123 głosy oddano za pozostawieniem obrazu tam, gdzie znajduje się obecnie.