Racibórz dla Wyklętych
Wystawa IPN, wykład, wieczorek poetycki, seans filmowy i rockowy koncert – tak wyglądały raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1 marca w Domu Kultury "Strzecha" otwarto wystawę poświęconą Danucie Siedzikównie – łączniczce i sanitariuszce, zgładzonej przez komunistyczne władze w 1946 roku.
Podczas swojej prelekcji w Strzesze dr Mirosław Sikora (pracownik IPN w Katowicach) wyjaśnił, dlaczego Zachód nie pomógł Żołnierzom Wyklętym w walce z komunistami.
Dyrektor Gimnazjum nr 5 Dariusz Malinowski (w mundurze i gitarą w ręku) śpiewał razem z młodzieżą piękne, chwytające za serce pieśni patriotyczne podczas wyjątkowego wieczoru poetyckiego.
Potężne gitarowe brzmienia, mocne wokale, świetne teksty, tłum fanów, ale też mieszkańców Raciborza, skuszonych perspektywą patriotycznego koncertu w niestandardowej formule. Tak było w sobotę w Raciborskim Domu Kultury, gdzie zagrała grupa Luxtorpeda. Kto nie był, niech żałuje!
To nie koniec obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu. Na trzecią dekadę marca zaplanowano "Bieg Niezłomnych". Więcej na temat tego wydarzenia wkrótce w "Nowinach Raciborskich" oraz portalu Nowiny.pl.