Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Śmierć bliskiej osoby w wypadku
Ostatni tekst poświęciłam rozróżnieniu pojęć odszkodowania i zadośćuczynienia. Tym razem chciałabym Państwu wskazać, kto może dochodzić swoich praw i w jaki sposób po śmierci poszkodowanego.
1. Po pierwsze osobom, które sprawiły pogrzeb poszkodowanego i poniosły koszty jego leczenia należy się odszkodowanie od zobowiązanego do poniesienia szkody.
2. Jeśli na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny lub którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, to osoby te mogą żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody ustanowienia renty.
3. Sąd może również przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej (np. zmarły był tzw. żywicielem rodziny).
4. Ponadto sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Chodzi tu m.in. o zerwanie więzi emocjonalnej z osobą (zmarłą), na którą najbliżsi mogli liczyć pod względem wsparcia psychicznego i materialnego i z którą pozostawali w bliskich relacjach. Więź emocjonalna łącząca osoby bliskie jest dobrem osobistym podlegającym ochronie na kodeksu cywilnego. Obecnie w sądach toczy się bardzo wiele takich postępowań, często związanych z wypadkami sprzed wielu lat z uwagi na długi okres przedawnienia.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl