W skrócie
Region
Drogi miejskie
Brzezie brodzi w błocie
– W innych rejonach Raciborza wydajemy miliony na drogi, a w dzielnicy Brzezie brodzimy w błocie – alarmuje radny Leon Fiołka. Wskazał dwa przykłady – ul. Sosienkowej, której stan nie pozwala na dojazd do posesji oraz drogi poniżej ul. Gawliny, pomiędzy Pogrzebieńską i Bitwy Olzańskiej. – Korzysta z nich młodzież szkolna – przypomina radny. Uważa, że utwardzenie tych dróg jest nieodzowne w 21 wieku.
Ekologia
Spalarnia w kotlinie
Kolejną interpelację do prezydenta Lenka w sprawie spalarni śmieci złożył radny Michał Fita. – Mieszkańcy są pełni obaw w tej sprawie, chodzi o szkodliwe substancje jak dioksyny i furany, których nie powstrzymają systemy dopalania i filtry – napisał włodarzowi. Rajcę ciekawi na jakim etapie są rozmowy i działania w tej sprawie, a także czy brano pod uwagę inne metody pozyskiwania energii ze śmieci. Inwestycją o charakterze spalarni jest zainteresowany Empol. Mirosław Lenk przyznał na sesji, że prowadzi częste rozmowy z jego właścicielami na tematy dotyczące gospodarki komunalnej w Raciborzu.
Informacje
Zabytki z tablicami
Miejski Konserwator Zabytków Joanna Muszała-Ciałowicz zleci wykonanie projektu tablic informacyjnych dla zabytkowych budynków użyteczności publicznej. Zostaną zamontowane na elewacjach wytypowanych zabytków architektury. Prezydent Lenk zlecił to na wniosek radnego Piotra Klimy.
Starowiejska
Klima ściąga prezydenta
Radny miejski wystąpił do włodarza miasta o organizację spotkania dzielnicowego na Starej Wsi, w Strzesze. Chce poruszyć m.in. problemy raciborzan z ul.Starowiejskiej i ul.Cegielnianej. – Chodzi o podmywające wody schodzące z pól powyżej poziomu jezdni i ruch ciężkich samochodów dewastujący zabudowania przy ulicach – tłumaczy Piotr Klima. Liczy, że Mirosław Lenk znajdzie czas jeszcze w marcu. Wcześniej ten zapowiadał, że skupia się teraz na wizytach dzielnicowych poświęconych konkretnym tematom zamiast organizować cykliczne spotkania. W gminach wójtowie odbywają w ciągu roku dwa takie objazdy sołectw.
Parkowanie
Internet przegrywa
Na 100 abonamentów parkingowych w płatnej strefie tylko 1 jest kupowany drogą elektroniczną. O popularyzację tej formy sprzedaży apelował radny Leon Fiołka. Barierą dla klientów jest konieczność odbioru karty abonamentowej w biurze firmy prowadzącej strefę.
Ruch drogowy
Najazd w Markowicach
Na zagrożenia w ruchu samochodów i pieszych, które generuje tzw. rondo markowickie zwrócił uwagę radny Franciszek Mandrysz. Postuluje wykonanie najazdu o długości 15 metrów od skrzyżowania ulic Arki Bożka i Olimpijczyka do krzyżówki z ul. Powstańców Śląskich. – Wyraźnie trzeba uwidocznić przejście dla pieszych – podkreślił. Chce też w tym rejonie nowego oznakowania poziomego i przełożenia słupów – energetycznego i latarni na wysepce. Radny uzyskał poparcie swoich planów w raciborskiej drogówce.
Inwestycje
Ścieżka do Łężczoka
Magistrat czeka na pozwolenie na budowę trasy rowerowej z Raciborza do rezerwatu przyrody. Ma już gotową dokumentację projektową inwestycji, a marszałek województwa jest w trakcie zatwierdzenia projektu docelowej organizacji ruchu. Terminu wykonania zadania jeszcze nie określono.
Ruch uliczny
Nie będzie ścieżki na Ostrogu
Prowadzony na ulicach Armii Krajowej i Rudzkiej remont drogi wojewódzkiej nie przewiduje tam budowy tras dla rowerzystów. Z takim rozwiązaniem nie zgadza się szef komisji gospodarki miejskiej Marcin Fica. – Czas aby tę sprawę załatwić, bo ścieżki rowerowe są potrzebne cyklistom i kierowcom – twierdzi radny, który zwrócił się o pomoc do prezydenta Lenka.
Wycieczka
Kresy z bliska
Parafia Jana Chrzciciela na Ostrogu zaprasza na sentymentalną podróż na Kresy Wschodnie. Wyjazd zaplanowano na okres od 16 do 22 maja. – To okazja do zobaczenia zapierających dech w piersiach pałaców, dworów, kościołów i cerkwi, a także zadumy na polach wielkich bitew, m. in. Legionów Piłsudskiego – reklamuje współorganizator Ryszard Frączek. W cenie przejazd komfortowym autokarem, ubezpieczenie, noclegi i wyżywienie.
Spotkanie zainteresowanych zaplanowano 15 marca o godz. 19.00 w salce katechetycznej przy parafii Św. Jana Chrzciciela. Informacje pod tel. 602 255 300.
Parkingi
Zatoczka przy Książęcej
Dewastacja chodnika przez parkujące na nim samochody jest przyczyną wniosku radnego Dariusza Doleżycha o wykonanie zatoczki do parkowania przy ul. Książęcej 12 na Ostrogu. Radny widzi ją po lewej stronie ulicy, przy pawilonie handlowym. – Jej wykonanie poprawi komfort i bezpieczeństwo pieszych – podkreśla. Ponadto Doleżych poprosił w urzędzie o wykonanie wjazdu z Książęcej na zaplecze ulicy Rzemieślników 14 i 16. Obecnie tamtejsi mieszkańcy zmagają się przy wjeździe z wysokim krawężnikiem.
Strefa parkowania
Ogrodowa z zegarem
Według członka koalicji rządzącej miastem Janusza Locha ulicę Ogrodową należy objąć strefą parkowania czasowego. Widzi takową na odcinku między skrzyżowaniami Ogrodowej z ulicami Pracy i Klasztorną. – Klienci apteki i pasażu handlowego nie mają gdzie zaparkować, bo stoją tam zawsze samochody – argumentuje radny. Twierdzi, że niektóre auta, które tam stoją, są zaparkowane już od miesięcy.
Autyzm
Konferencja Spektrum
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „Spektrum” zapraszają na otwartą konferencję. Organizowana jest z okazji obchodów Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu. Nosi tytuł „Dziecko z autyzmem – współczesne metody terapii".
Odbędzie się 8 kwietnia na Zamku Piastowskim. Wśród tematów jakie zostaną omówione będą m.in.: „Skuteczna terapia dziecka z autyzmem” oraz „Dieta wspomagająca leczenie i terapię dzieci z autyzmem”.
Kolej
Pociąg bez kasy
Urzędnicy z Batorego ponownie sprawdzą czy na raciborskim dworcu nie można sprzedawać biletów innych przewoźników niż Koleje Śląskie. Radni narzekają, że z Raciborza odchodzi pociąg do stolicy, ale po bilet na tą trasę trzeba jechać do kasy w Rybniku lub Kędzierzynie-Koźlu.
Umowy urzędu
Rejster bez danych
Urząd miasta zaprzestał wprowadzania, do publikowanego w BIP rejestru umów danych (w tym imion i nazwisk) osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej. – Zmiany wprowadzono na podstawie wniosku Administratora Bezpieczeństwa Informacji w urzędzie. Oparto go na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (syg. akt IV SA/Gl 391/16) oraz przepisie art. 47 Konstytucji – poinformował nas Leszek Jureczko kierownik Biura Rady Miasta
Szpital
Kto jest temu winien?
Radny Michał Fita poprosił prezydenta Lenka o pomoc w ujawnieniu informacji kto jest osobiście odpowiedzialny za likwidację radiologii w szpitalu. – Z niepokojem odbieram informacje dotyczące sytuacji w szpitalu – twierdzi rajca. Liczy, że wiedzę, kto i dlaczego „zlikwidował” na Gamowskiej rentgen i tomograf, posiada Mirosław Lenk.
Kuźnia Raciborska
Babiniec kończy działalność
Kuźniańskie Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Babiniec, działające na terenie miasta, gminy i powiatu od 2008 r. ogłosiło zakończenie swojej działalności z dniem 30 czerwca 2017 r. jako powód podano stale zmniejszającą się liczbę aktywnych członków. SKA Babiniec ma na swoim koncie bardzo wiele pożytecznych inicjatyw m.in. debaty społeczne, aktywizację lokalnych środowisk ze szczególnym uwzględnieniem kobiet, rozwój kultury fizycznej, pomoc potrzebującym, liczne warsztaty.
Rudy
Pielgrzymka do Krakowa
18 marca, z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie rudzka parafia organizuje pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Więcej informacji i zapisy w zakrystii lub kancelarii. W drodze powrotnej nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego w Ludźmierzu. Koszt wyjazdu 70 zł.
Pietrowice Wielkie
Wizja dla żłobka
Na kolejnej sesji rady gminy zostanie zaprezentowana koncepcja utworzenia żłobka w gminie. Będzie to prywatne przedsięwzięcie. Obiekt ma być czynny od godz. 6.00 do 18.00.
Kornice
Myjnia ze stacją
Ruszyła budowa dodatkowego parkingu na potrzeby Eko – Okien. Powstanie tam także myjnia. Trwają rozmowy nad umiejscowieniem przy fabryce stacji paliw. O planach poinformował radnych gminnych wójt A. Wawrzynek.
Samborowice
Światło kosztuje
Ilona Gawlica radna z Samborowic jest zwolenniczką ustawienia na ruchliwej drodze biegnącej przez wieś specjalnej sygnalizacji świetlnej. Wskazuje na wzorce z Czech. Tamże kierowca jadący z nadmierną prędkością jest hamowany przez czerwone światło. Urzędnicy z gminy twierdzą, że to kosztowne rozwiązanie, za ok. 50 tys. zł. Są skłonni ustawić elektroniczne tablice z pomiarem prędkości, bo kosztują pięć razy mniej.
Gmina
Wyjazd na święto kwiatów
Wciąż można się zapisywać na wyjazd do Otmuchowa, gdzie co roku odbywa się „Lato kwiatów”. W tym roku przypada 45 rocznica tego lokalnego, czterodniowego święta. Pierwszego dnia, 29 czerwca korowód kwiatów. Wyjazd z gminy Rudnik organizowany jest przy współpracy z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Raciborzu. Wszelkich informacji udziela sekretarz gminy Karina Lassak.
Rudnik
Sukces piłkarzy św. Katarzyny
4 marca w Głogówku odbył się turniej w piłkę nożną LSO diecezji opolskiej. Ministranci z parafii pw. Katarzyny Aleksandryjskiej zdobyli pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Dzięki temu zagrają w finale 1 kwietnia. Zwycięski skład drużyny: Kacper Twaróg, Mateusz Koczy, Kacper Kowol, Dominik Rybka, Maksymilian Fiołka, Grzegorz Fiolka, Bartłomiej Kuźniar.
Gmina
Co byś zmienił w gminie?
Trwa badanie opinii mieszkańców gminy, którzy mogą się wypowiedzieć w ankiecie dotyczącej rewitalizacji ich regionu. Głosy zbierane są również przez internet, na stronie urzędu gminy. Wypełnione arkusze pozwolą władzom lepiej poznać opinie na temat możliwości rozwoju gminy, problemów lokalnych oraz obszarów wymagających wsparcia.
Łubowice
W intencji rzemieślników
20 marca odbędzie się uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Patrona Rzemieślników. Tego dnia, w kościele pw. NMP w Łubowicach o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza św. ku czci św. Józefa w intencji rzemieślników parafii.
Kornowac
Przyłącze gazu dla gimnazjum
W opracowaniu jest projekt pn. Budowa gazociągu wraz z przyłączem do budynku Gimnazjum w Kornowacu. Koszt jego wykonania przez raciborską firmę wyszacowano na 12 tys. zł, a termin realizacji określony został na 31 maja br.
Łańce
Droga pod nowoczesny sprzęt rolniczy
Planowana jest modernizacja drogi transportu rolnego w Łańcach. Poszerzenie jej pod wymagane wymiary wymagało negocjacji z właścicielami gruntów, zakończone 27 marca podpisaniem aktów notarialnych umożliwiających przejęcie ziemi przez gminę. Firma z Pszowa przygotowuje mapę dla celów projektowych, a w najbliższym czasie musi zostać wykonana również dokumentacja techniczna. Gmina złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie tej inwestycji, jeśli jednak nie uda się pozyskać pieniędzy, z jej realizacją trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.
Pogrzebień
Jak jaśniej, to i bezpieczniej
Gmina zakupiła i zleciła raciborskiej firmie zabudowę lamp oświetleniowych przy Przedszkolu w Pogrzebieniu. Oświetlenie to działa tam od 17 lutego.