Fortyfikacje dawnego Raciborza odkryte na Długiej
Brama Wielka, której fundamenty odkryto u wylotu ulicy Długiej w Raciborzu, była największą z trzech bram średniowiecznego Raciborza.
Rozpoczęły się prace przy przebudowie wylotu ulicy Długiej w Raciborzu, nieopodal Placu Wolności. Zgodnie z przewidywaniami natrafiono tam na fundamenty dawnych fortyfikacji Raciborza. – To fortyfikacje średniowieczne. Budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku i kontynuowano w wieku XIV. To była duża, bardzo droga i czasochłonna inwestycja – trwała kilkadziesiąt lat – mówi Romuald Turakiewicz, kierownik działu archeologii Muzeum w Raciborzu.
Brama, której fundamenty odkryto, była w przeszłości zwaną "wielką", "mikołajską" lub "głubczycką". Wzniesiona pod koniec XIII wieku została rozebrana kilkaset lat później, w wieku XIX. – Miasto zaczęło się rozwijać, mury miejskie zaczęły przeszkadzać, wiec systematycznie – w miarę potrzeb – niwelowano je, choć niektóre odcinki do dnia dzisiejszego zostały zachowane. Akurat w tym rejonie działo się dużo, więc mury miejskie zniwelowano jeszcze w XIX wieku – wyjaśnia R. Turakiewicz.
Prace archeologiczne na Długiej poprzedzają przebudowę fragmentu ulicy od Placu Ofki Piastówny do Placu Wolności. Fundamenty Bramy Wielkiej zostaną zmierzone, sfotografowane oraz naniesione na rysunki techniczne. Inwestycja będzie kosztować około 300 tys. zł. Za jej realizację odpowiadać Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Mateusza Kühna z Krzyżanowic.
(żet)