Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Jak wyliczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Na przestrzeni ostatnich miesięcy dużo można przeczytać lub usłyszeć na temat zmian okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony. Okresy te w ubiegłym roku zostały zrównane z tymi, które obowiązują osoby zatrudnione na czas nieokreślony. Niezależnie więc czy obecnie jest się zatrudnionym na czas nieokreślony czy określony okresy wypowiedzenia są takie same i zależą od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Wynoszą one odpowiednio:
2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Często jednak okazuje się, że pracownik pozostaje dłużej w stosunku pracy niż wynikałoby z kalendarzowego wyliczenia. A wszystko za sprawą przepisu, który stanowi, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Wprowadzenie tym przepisem terminu wypowiedzenia (sobota lub ostatni dzień miesiąca) powoduje, że przewidziany okres wypowiedzenia może ulec przedłużeniu ponad okres przewidziany prawem lub umową.
Przykład: 3-miesięczny okres wypowiedzenia złożonego 2 stycznia upłynie z końcem kwietnia, a nie z dniem 2 kwietnia. Do ustania stosunku pracy minie więc prawie 4 miesiące.