Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (1310) Data wydania: 11.07.17
Czytaj e-gazetę

Odszedł jako brat. Zasłużył na armatnie salwy

W wieku 74 lat zmarł Marian S. Zawisła artysta plastyk i muzealnik oraz Brat Kurkowy, zasłużony dla miasta raciborzanin. Pochowano go 6 lipca na Jeruzalem. W pogrzebie uczestniczył prezydent Raciborza.

Odprawiający nabożeństwo ks. Ireneusz Kotliński zaczął kazanie od cytatu artykułu „Nowin” autorstwa Ewy Osieckiej o Marianie S. Zawiśle. – W swych grafikach i instalacjach raciborski artysta prawie zawsze wykorzystywał element koła, który stał się charakterystyczny dla jego twórczości. W latach 70. wykonał cykl prac, którymi chciał zrehabilitować kojarzące się z odpustem lub tanim opakowaniem „złotko”. Zrobił z niego słoneczko, które zawsze miało jakieś znaczenie w kompozycji, gdyż koło lub kula jako idealne bryły, stanowią ważny element w sztuce. Przylgnęło ono do niego tak bardzo, że nawet gdy chciał opuścić ten element, zaraz pytano go: „Gdzie jest słoneczko?” – czytał kapłan. Do tego słoneczka duchowny porównał w dniu pogrzebu postać Zawisły.

Szefowa z pracy zmarłego – dyrektor Muzeum Joanna Muszała-Ciałowicz wystąpiła z mową żałobną jako pierwsza. Podkreśliła, że nie jest jej łatwo mówić. O Zawiśle powiedziała, że załoga Muzeum traktowała go jako nauczyciela. – Korzystaliśmy z jego wieloletniego doświadczenia i ogromnej wiedzy. Przez 45 lat był muzealnikiem, autorytetem w zawodzie – ptłumaczyła. Wiadomość o śmierci swego współpracownika była dlań szokiem. Dotarła do Muzeum w trakcie przygotowań do wystawy z okazji 75 urodzin Mariana S. Zawisły (obchodziłby je we wrześniu). – Rozmawialiśmy o niej wielokrotnie, bardzo mu na niej zależało. Chciał, by była wspólną wystawą prac jego i jego zmarłej żony Zofii. Jeżeli znajdziemy akceptację rodziny Mariana to na pewno taką wystawę zorganizujemy – zapowiedziała J. Muszała-Ciałowicz. Na koniec dodała, że zmarły zostanie w pamięci współpracowników jako kolega, znawca sztuki, a przede wszystkim jako człowiek. – Zdecydowanie przedwcześnie od nas odszedł, będzie nam go brakowało – zakończyła.

Dniem smutku i zadumy dla raciborskiej kultury określił pogrzeb Zawisły włodarz Raciborza Mirosław Lenk. Mówił o nim jako artyście, animatorze kultury i muzealniku; inicjatorze plenerów malarskich i komisarzu tych działań, który organizował wystawy plastyków raciborskich. Lenk przypomniał, że Zawisła był popularyzatorem i twórcą projektu graficznego herbu Raciborza i społecznym projektantem sztandaru miejskiego. Zaznaczył też, że grafika na budynku magistratu jest też pomysłu i autorstwa M. Zawisły, tak samo jako mozaiki ceramiczne na ulicy Długiej. Zmarły działał aktywnie w dawnej Komisji Estetyki Miasta i Komitecie Odbudowy Zamku Piastowskiego. Prezydent wspomniał w swej mowie na pogrzebie o ostatnim dziele artysty – renowacji mozaiki zegar słoneczny. – Pamięć duchowa pozostanie między nami, to jedynie fizyczne rozstanie – oznajmił M. Lenk. Jako gospodarz miasta wyraził szacunek dla dokonań świętej pamięci Mariana S. Zawisły, bo jego życie wpisało się w karty historii Raciborza. Lenk poznał prywatnie zmarłego artystę. W 1985 roku ten zaprojektował sztandar SP 15, którą zarządzał obecny prezydent. Wspomniał, też że strzelał do jego tarczy na zawodach braci kurkowych. – Robił przepiękne tarcze strzeleckie – ocenił włodarz. – Żegnam Cię Marianie, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci – zapewnił Mirosław Lenk.

Krótką, wzruszającą przemowę wygłosił Józef Pluta z Raciborskiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego. Przypomniał, że to on je chciał reaktywować w mieście i od początku budował struktury bractwa. Został w nim Strażnikiem Tradycji i Honoru. – Dawał wspaniały przykład co to znaczy być bratem – podkreślił Pluta. Oznajmił też, że stracił brata. – Nie dane mi było mieć brata rodzonego. Przez ostatnie lata to on był dla mnie rzeczywistym bratem. Dziękuję mu za to – powiedział.

Przy grobie ustawiono dwie armatki Raciborskiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego. Wystrzeliły trzy razy w momencie gdy spuszczano trumnę.(ma.w)