Kasprowicz, Ekonomik, Mechanik a może... Mickiewicz?
W roku szkolnym 2017/2018 w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat raciborski naukę w 33 oddziałach rozpocznie 987 uczniów. Publikujemy pierwsze informacje dotyczące wyników tegorocznego naboru.
Od kilku lat nabory do szkół ponadgimnazjalnych są prowadzone komputerowo. Tak było również w tym roku. Każdy uczeń mógł wybrać trzy szkoły (i specjalizacje), w których chce się kształcić. Następnie system przyporządkował uczniów do poszczególnych klas i szkół, odwołując się do preferencji uczniów oraz wyników z egzaminu gimnazjalnego.
Czas na zawodowców
Co ciekawe, ponad połowa absolwentów gimnazjów zadeklarowała w naborze chęć kontynuacji nauki w technikach. To praktyczne podejście naszych gimnazjalistów, gdyż na rynku pracy potrzeba fachowców oraz inżynierów. Kontrastuje ono z tendencją ogólnopolską, która wciąż jeszcze zdominowana jest przez modę na ogólniaki. Ostatecznie naukę w raciborskich technikach rozpocznie od września 47,72% uczniów.
W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu uruchomiono 9 oddziałów – 5,25 w Ekonomiku, 1,5 w Budowlance oraz 2,25 w Gastronomiku i Chemiku. Na wyniki naboru nie mogą narzekać nauczyciele CKZiU nr 2 „Mechanik”, gdzie we wrześniu naukę w technikum rozpoczną uczniowie zgrupowani w 6 oddziałach.
Co do szkół branżowych, które zastąpią dawne szkoły zawodowe, naukę w nich rozpocznie 21,28% uczniów. Po 4 oddziały uruchomiono w CKZiU nr 1 oraz w CKZiU nr 2.
Chętni i punkty
31% pierwszaków będzie się uczyć w liceach: I LO, II LO oraz Liceum Plastycznym. Zarówno I LO jak i II LO zamierzały otworzyć po 5 oddziałów klasowych, jednakże w trakcie naboru udało się to tylko drugiej szkole, której patronem jest Adam Mickiewicz. Na 160 dostępnych miejsc było tam chętnych aż 198 uczniów. Dla porównania I LO w pierwszej kolejności wybrało 116 absolwentów gimnazjów. Stąd decyzja dyrektora Wojciecha Janiczki o ograniczeniu naboru do 4 oddziałów.
Choć większość przyszłych uczniów tych szkół poradziła sobie z egzaminem gimnazjalnym wyśmienicie, to kilku z nich może mówić o wielkim szczęściu. Pewien gimnazjalista dostał się do II LO z wynikiem 105 punktów (na 200 możliwych), inny rozpocznie naukę w I LO pomimo tego, że na egzaminie gimnazjalnych zdobył zaledwie 60 punktów*.
Od września naukę w Liceum Plastycznym rozpocznie 18 uczniów (1 oddział). Szkoła ta, razem z I LO, wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.
Zadowolenie władz
Wyniki naboru cieszą władze powiatu raciborskiego. Wiele wskazuje na to, że udało się utrzymać tendencję przyciągania do powiatu raciborskiego uczniów z ościennych powiatów – głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, częściowo również rybnickiego i wodzisławskiego. Będą oni stanowić około 15% pierwszaków raciborskich szkół ponadgimnazjalnych.
Niewielka jest również liczba uczniów z powiatu raciborskiego, którzy wybierają inne szkoły. W sumie jest ich 66, przy czym większość z nich we wrześniu rozpocznie naukę w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego. Szkoła ta, choć zlokalizowana w Raciborzu, formalnie podlega marszałkowi województwa śląskiego.
(żet)
*To jednak odstępstwa od normy. Większość uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w I LO oraz II LO zdobyła na egzaminie grubo ponad 100 punktów. W przypadku techników średnia ta wyniosła w przybliżeniu właśnie 100 punktów, choć i w tych szkołach nie brak prawdziwych orłów z wynikami zbliżonymi do maksimum.