Tworków – śląską stolicą dożynek
Na śląską stolicę dożynek w tym roku wybrany został Tworków. To właśnie tam 27 sierpnia, w otoczeniu zabytkowych ruin zamku, rolnicy z całego województwa obchodzić będą swoje święto plonów.
– Przygotowania prowadzimy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się, że będziemy organizatorami dożynek wojewódzkich. Obecnie Rada Sołecka zbiera się co tydzień. Dwukrotnie spotkaliśmy się ze wszystkimi organizacjami w Tworkowie. Odbyło się też spotkanie organizacyjne z szefami jednostek straży pożarnej w gminie Krzyżanowice. Nasze OSP będzie zabezpieczać zamek, pozostałe jednostki parkingi, wjazdy i skrzyżowania – mówi sołtys Tworkowa Andrzej Bulenda.
Rada Sołecka zajmie się wystrojem miejsca dożynek oraz przygotowaniem tzw. witaczy, dożynkowych banerów reklamowych, które ustawione zostaną po 15 sierpnia.
W miejscowości prowadzonych jest też szereg prac porządkowych i upiększających. Wyremontowana została ul.
Zamkowa prowadząca do zamkowych ruin, wyznaczono parkingi, ponieważ na taką imprezę potrzebnych jest dużo miejsc postojowych. Zaproszonych zostało już 550 gości, z myślą o których wykonano ze specjalnie zwijanego papieru 650 atrakcyjnych woniaczek. Choć niezwykle pracochłonne, świetnie prezentują się na oryginalnych przypinkach stosowanych we florystyce. Woniaczki wykonywały panie z KGW, na których spoczywa również obowiązek wyplatania koron dożynkowych, wypieku kołaczy, dzielenia chleba oraz przystrojenia stołów żniwnymi ozdobami. Na tę szczególną okazję obiad przygotuje firma cateringowa, natomiast panie oferować będą kawę i śląskie wypieki. Zaplanowano upiec aż 9 tys. kołaczy, a tworkowskie gospodynie wesprą w tym kobiece koła w Chałupkach i Bieńkowicach.
Aby móc wykonać ozdoby dożynkowe, w ostatnich dniach zorganizowany został wyjazd na Urbanek, gdzie na udostępnionym przez RSP Krzyżanowice polu, zebrano przyczepę dorodnego zboża.
– Jesteśmy sołectwem prężnym i dotychczas nie potrzebowaliśmy pomocy w organizacji tych dożynek, choć inne sołectwa chętne są do udzielenia nam wsparcia – Andrzej Bulenda chwali współpracę z sołtysami innych miejscowości gminy.
Impreza organizowana jest z dużym rozmachem. – W końcu nasza gmina, jak i cały powiat raciborski, jest typowo rolniczy – dodaje sołtys z Tworkowa. Przyznaje, że nie boi się tak poważnego, sięgającego na skalę województwa przedsięwzięcia. – Mamy za sobą wiele imprez gminnych i powiatowych, organizowanych wspólnie z DFK, Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, OSP, jak i LGD, z którą realizujemy projekty. Jeśli przygotowuje się je przez kilka lat, to nabiera się doświadczenia, a jeśli są problemy, to trzeba je rozwiązywać – mówi z przekonaniem Andrzej Bulenda.
Aby ustrzec się przed kaprysami pogody, ustawione zostaną namioty. Poza tym, na wiosnę teren wokół zamku został zdrenowany, co zapobiega jego namakaniu w czasie deszczu. Wyłożone zostaną także płyty, aby dożynkowi goście nie musieli chodzić po trawie. Dodatkowo przygotowano wyjścia ewakuacyjne i schody.
Największy nacisk organizatorzy kładą na bezpieczną i płynną komunikację. Wyznaczone do tego służby będą musiały zadbać o rozładowanie ruchu szczególnie podczas wyjazdów, na dwóch newralgicznych skrzyżowaniach w Tworkowie. Pomocna może być w tym istniejąca obwodnica.
Przygotowywany jest również atrakcyjny program artystyczny, oprócz zaproszonych gwiazd, wystąpią wielokrotnie nagradzane miejscowe grupy taneczne: Zespół Tańców Ludowych Mniejszości Niemieckiej „Tworkauer Eiche” oraz Zespół Taneczny „Uśmiech”.
W sobotę poprzedzającą niedzielne uroczystości dożynkowe zaprezentują się utalentowane dzieci z Tworkowa, natomiast z myślą o najmłodszych zaproszony został profesjonalny iluzjonista z Czech, Don Carlos, którzy przedstawi swój Magic Show.
(ewa)