Prezes Rafako apeluje do pracowników
Zapowiedź grupowych zwolnień w Rafako położyła się cieniem na tegorocznych obchodach Dnia Energetyka w firmie. W swoim przemówieniu prezes Agnieszka Wasilewska–Semail nie ukrywała, że ostatnie dwa lata nie były łatwe zarówno dla Rafako jak i całej branży energetycznej. Zaapelowała do pracowników, aby wspierali spółkę w trudnym procesie reorganizacji.
Przełomowy moment
Zdaniem prezes Agnieszki Wasilewskiej–Semail, reorganizacja Rafako jest koniecznością. Wynika ze wzrostu kosztów funkcjonowania Rafako przy jednoczesnym spadku przychodów. Bez obniżenia kosztów funkcjonowania, raciborska spółka utraci możliwość konkurowania na rynku. Obniżenie kosztów stałych pozwoli na przygotowanie konkurencyjnej oferty, która umożliwi Rafako walkę o nowe zlecenia. Również w obszarze energetyki niekonwencjonalnej (czyli odchodzącej od węgla), gdyż w tym kierunku zmierza cała branża.
– Minister Tchórzewski powiedział na forum w Krynicy, że Elektrownia Ostrołęka jest ostatnią elektrownią węglową, która powstanie w Polsce – podkreśliła prezes Agnieszka Wasilewska–Semail podczas tegorocznych obchodów Dnia Energetyka. Prowadząca uroczystość Anna Zembaty–Łęska, dyrektor departamentu zarządzania personelem Rafako, przypomniała uroczystość sprzed 20 lat, gdy po powodzi ważyły się losy Rafako. – Teraz też jest taki przełomowy moment – powiedziała, wyrażając nadzieję, że firma przetrwa i ten okres przesilenia.
Państwowy inwestor?
12 września właściciele Rafako zezwolili na emisję akcji Rafako. Ich zakupem jest zainteresowany Polski Fundusz Rozwoju (należy do Skarbu Państwa). Zarząd Rafako spodziewa się, że dzięki emisji i sprzedaży akcji uda się pozyskać kwotę 150–180 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje w dział badawczo rozwojowy, a także wspomóc działania prowadzące do zwiększenia konkurencyjności Rafako.
Jeśli planowana na początek listopada transakcja dojdzie do skutku, udział PBG w akcjonariacie Rafako może spaść z obecnych 50% i 1 akcji do 33%. Aby nie dopuścić do realizacji scenariusza, w którym pozostali akcjonariusze dogadują się ponad PBG i przejmuję kontrolę nad Rafako, wprowadzono zmiany w statucie Rafako. Od teraz akcjonariusz dominujący, posiadający przynajmniej 33% akcji Rafako, jest uprawniony do powołania 3 członków rady nadzorczej w przypadku 5–osobowej rady lub 4 w przypadku 6–7–osobowej rady. To właśnie rada nadzorcza spółki powołuje i odwołuje zarząd firmy.
Wojtek Żołneczko