Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1320) Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę

Modny dom: Co powinieneś wiedzieć o instalacjach elektrycznych?

Odpowiednio przemyślana i prawidłowo wykonana instalacja elektryczna gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania na wiele lat. Warto więc zawczasu dobrze przemyśleć jej rozmieszczenie. Zanim dojdziemy do etapu wykonania, powinniśmy dobrze się zastanowić, jak wyobrażamy sobie późniejszą jej eksploatację.

Projektowanie instalacji w domku jednorodzinnym bądź mieszkaniu w bloku, najlepiej zacząć od gruntownego przemyślenia rozmieszczenia mebli bądź sprzętów AGD. Warto więc przejść się po mieszkaniu z ołówkiem w dłoni i zaznaczyć miejsca, w których chcemy umieścić punkty świetlne i gniazda elektryczne.

Następnym krokiem powinno być określenie przewidywanej mocy sprzętów, jakich zamierzamy używać w domu teraz bądź w przyszłości. To właśnie od tego zależy moc przyłączeniowa, jaką powinniśmy ustalić z dostarczycielem energii. Zawsze lepiej trochę zawyżyć spodziewany próg mocy, gdyż w przyszłości może się okazać, że nasze przewidywania są mocno niedoszacowane.

Bardzo istotne jest przemyślenie tego, czy w domu mamy zamiar wykorzystywać sprzęty, potrzebujące zasilania trójfazowego (na siłę). W przypadku, gdy obiekt jest podłączony do takiej sieci, nie ma z tym problemu – jeśli nie jest, należy skontaktować się z firmą dostarczającą energię z zapytaniem, czy jest w danym miejscu taka możliwość.

Przy wykonaniu instalacji należy pamiętać, że układane kable nie mogą być rozmieszczone na ścianach wszędzie tam, gdzie sobie tego zażyczymy. Przewody należy układać w miejscach możliwie najmniej narażonych na późniejsze przewiercenie bądź inne uszkodzenia, które mogą wystąpić w trakcie remontowania lub odświeżania pomieszczeń. Ważne jest także to, aby w miarę możliwości układać załamania pod kątem prostym oraz unikać prowadzenia przewodu w miejscach o podwyższonej temperaturze (np. przewody kominowe).

Zwyczajowo miejsca, w których układa się kable, to przestrzeń około 20 cm pod sufitem, w narożnikach ścian bądź obok ościeży drzwi. Jeśli musimy umieścić przewody w pobliżu elementów grzewczych, najlepiej jest umieścić je na wysokości około 50 cm od poziomu podłogi. Takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko wwiercenia się w rozłożone wcześniej kable podczas montowania elementów grzewczych.

W miejscach, gdzie przewidziane są duże odbiorniki mocy – takie jak np. grzejniki elektryczne, pralka, płyta grzewcza bądź kuchenka z piekarnikiem elektrycznym – najlepiej zastosować kabel o przekroju dopasowanym do mocy odbiornika. Zazwyczaj wszystkie obwody gniazd mają przekrój żyły 2,5 mm2, a obwody oświetleniowe 1,5 mm2, jednak w przypadku, gdy jakieś urządzenie ma duży pobór mocy, może wystąpić konieczność zastosowania grubszego kabla. Pamiętajmy też, że płyty grzewcze i elektryczne, a także podgrzewcze wody (szczególnie przepływowe), potrzebują podłączenia trójfazowego – należy wówczas poprowadzić kabel pięcioprzewodowy.

Bardzo ważnym elementem instalacji są zabezpieczenia obwodów (popularnie zwane bezpiecznikami). Istnieją dwa główne zabezpieczenia, które montuje się w rozdzielniach – są to zabezpieczenia różnicowoprądowe (popularnie nazywane różnicówkami) oraz zabezpieczenie nadmiarowo–prądowe (bezpiecznik). Ich dobór najlepiej pozostawić fachowcom. Warto tu wspomnieć, że optymalnym rozwiązaniem jest osobne zabezpieczenie każdego pomieszczenia. Jest to szczególnie pomocne w czasie miejscowej awarii, kiedy brak prądu ograniczony jest wyłącznie do jednego pomieszczenia.

W czasie wykonywania instalacji warto pamiętać także o położeniu przewodów tam, gdzie w przyszłości przewidujemy zastosowanie jakiegoś urządzenia, np. rolet elektrycznych czy klimatyzacji. Koszt kabla nie jest duży, a pozwala uniknąć w przyszłości dodatkowych przeróbek (zwykle wiążących się z wykuwaniem ścian i powtórnym malowaniem już urządzonych pomieszczeń).

Źródło: www.castorama.pl