40 lat wspólnych radosnych chwil, czasem z uśmiechem przez łzy
Zakończenie pracy zawodowej i przejście na rentę czy emeryturę, nie kończy aktywności człowieka, a staje się nowym zaczynem – wierni tej zasadzie pozostają również seniorzy koła emerytów i rencistów w Kuźni Raciborskiej, które w tym roku świętuje 40–lecie swego istnienia.
Jubileusz ten obchodzony był w 50. rocznicę nadania praw miejskich Kuźni Raciborskiej oraz zbiegł się z 60–leciem działalności Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Raciborzu.
Pod nieobecność przewodniczącej Heleny Bąkały, wiceprzewodniczący koła emerytów i rencistów Jerzy Wasilewski powitał na jubileuszowej uroczystości gości, w gronie których nie zabrakło przewodniczącej Rady Miasta w Kuźni Raciborskiej Sabiny Wierzchowskiej–Chroboczek oraz burmistrza Pawła Machy.
Spotkania okolicznościowe, zabawy, pogadanki, wycieczki, wczasy – to tylko niektóre z atrakcji proponowanych przez koło swym seniorom. W szczególności zarząd dba – jak podkreślił Jerzy Wasilewski – o samotnych emerytów i rencistów, u których wizyty nierzadko wywołują uśmiech przez łzy. Przekazał też pozdrowienia dla chorującej przewodniczącej.
To z jej inicjatywy seniorzy mogli zobaczyć interaktywną wersję kroniki, którą aktualnie przygotowuje kuźniański grafik Aleksander Zagdański. Efektem wspólnej, kilkutygodniowej pracy będzie 60 stron informacji i ponad 200 zdjęć obrazujących historię koła, poczynając od wycieczek, wczasów, spotkań rocznicowych i okolicznościowych, po treść pieśni seniora, którą członkowie mogą sobie nucić w wolnych chwilach.
W swym liście skierowanym do gości uroczystości, przewodnicząca Helena Bąkała, przyznaje że ze względu na swój pobyt w szpitalu, nie udało się zakończyć kroniki. – Tym bardziej mi przykro, ponieważ poświęciłam wiele czasu, aby odtworzyć 24–letnie dzieje koła, poparte zdjęciami, na których państwo prawie wszyscy jesteście, tym samym będąc pośrednio twórcami tej kroniki – przypomniała autorka listu. Wymienia m.in. seniorów, którzy tworzyli i przewodniczyli od 1994 r. kołu: Eryka Musioła, Jana Skolarczyka i Leokadię Masarczyk. Podkreśliła dużą rolę Jana Kluski, z którego inicjatywy w 1994 r. wybrano kilkuosobowy zarząd koła z jej osobą na czele. Przypomniała też 24–letnią działalność kuźniańskiej organizacji: czterokrotnie zmieniające się zarządy, a także aktywność koła w zakresie, kultury, wypoczynku, rekreacji, zdrowia i pomocy społecznej. W 1994 r. obchodzono po raz pierwszy dzień seniora, w którym uczestniczyło 115 osób, w 2003 r. – odbyło się pierwsze spotkanie jubilatów, a w 2009 r. – pierwsze spotkanie opłatkowe. Ponadto organizowano różne spotkania towarzyskie, klubowe promujące wiedzę na temat zdrowia i tą przydatną w życiu codziennym, grille, zajęcia gimnastyki zdrowotnej, wycieczki krajoznawcze, wczasy, wyjazdy na operetkę. Każdego roku przygotowywane są też paczki żywnościowe dla obłożnie chorych członków związku. Od 1998 r. koło posiadało własny Chór „Senior”. Ponadto emeryci brali udział w akcjach społecznych, kierując wnioski i petycje do kompetentnych władz, np. w sprawie domu seniora, komunikacji, czy rady seniora. Pani Helena w podziękowaniach, nie zapomniała o nikim, kto angażował się w działalność prowadzonej przez nią organizacji senioralnej. Wszystkim zasłużonym osobom wręczono dyplomy.
Oprócz życzeń złożonych m.in. przez Danutę Stogiewicz i Helenę Rozmus z Zarządu Rejonowego PZERiI w Raciborzu, burmistrz Paweł Macha, składając powinszowania, jednocześnie obiecał wesprzeć finansowo wydanie kroniki.
Był też czas na wspomnienia, którymi dzielili się seniorzy koła: Róża Choroba, Anna Kostka, Zofia Grzybek, Halina Wyjadłowska, Augustyn Klimek oraz burmistrz Paweł Macha.
Spotkanie uświetniły prace przygotowane przez członków koła: obrazy Leona Stanka, serwety haftowane przez Małgorzatę Nowakowską oraz kolekcja medali, odznaczeń i modeli okrętów Eugeniusza Bocheńskiego. Program artystyczny przedstawili zaś: Patrycja Fuksowicz, Kaja Morciniec pod okiem Marii Minko, a także Stanisław Skrzypek z wnuczką Anią Sroką i Renata Galas. Spotkanie prowadził Tomasz Ciba.
(ewa)