Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (1326) Data wydania: 14.11.17
Czytaj e-gazetę

Ciężki sprzęt w Łężczoku

Jeszcze kilka lat temu w rezerwacie umocniono groble, które groziły przerwaniem i katastrofą. Konieczne było wówczas wprowadzenie do lasu ciężkiego sprzętu. Tym razem w Łężczoku rozpoczęły się prace związane z modernizacją i budową ścieżek turystycznych. Jest to spowodowane coraz gorszym stanem szlaków i zwiększającym się natężeniem turystów.

Leśnicy gościli na sesji rady gminy w Nędzy, aby o tej inwestycji poinformować samorząd oraz uspokoić ewentualne alarmy płynące od zwiedzających rezerwat. – Do rezerwatu znów wjadą ciężkie samochody, które będą utwardzać ścieżki. Wszystkie te działania nie zagrażają jednak przyrodzie i są uzgodnione z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – wyjaśniła Karolina Witek z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Zakres prac obejmuje ścieżki oraz 2 metry ich pobocza. Będą tam możliwe wycinki krzewów oraz drzew. Prace mają potrwać do lutego 2018 r. (poza okresem lęgowym ptaków). – Jeśli pogoda nie pozwoli, będziemy musieli całą inwestycję przedłużyć o rok – dodała K. Witek.

Podczas robót nie obowiązuje zakaz wstępu do rezerwatu. Możliwe za to będą wyłączenia części turystycznych szlaków, głównie w środku tygodnia. W czasie świąt i weekendów ścieżki powinny być udostępnione w całości, choć należy być przygotowanym na błotne koleiny.

Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego w Rudach dodał, że głównymi traktami rezerwatu będą nadal przemieszczać się pojazdy z gospodarstwa rybnego, prowadzonego na terenie Łężczoka. Funkcjonowanie gospodarstwa ma być niezbędne dla utrzymania całego ekosystemu rezerwatu.

Na budowę ścieżek nadleśnictwo pozyskało środki z Unii Europejskiej. W związku z tym efekty inwestycji muszą być podtrzymywane przez co najmniej 5 lat.

(woj)