Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1327) Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę

Samborowicki Marcin jest najlepszy w powiecie

Tak spektakularnych obchodów Dnia Świętego Marcina nie ma gdzie indziej w powiecie. W Samborowicach scenka z żebrakiem jest wisieńką na torcie przedsięwzięcia angażującego całą wieś.

Zwykle ten dzień kojarzy się z prezentacją w centralnym miejscu miejscowości lub parafii, gdzie przebrany za rzymskiego żołnierza mężczyzna dzieli się płaszczem z marznącym żebrakiem. Wcześniej odbywa się przemarsz z jadącym na koniu „Świętym Marcinem”, za którym kroczą dzieci niosące lampiony. Obchody, których w powiecie przybywa z każdym rokiem, są mniej więcej do siebie podobne, różnią się drobnymi szczegółami. To, co wymyślono w Samborowicach wyrasta ponad przeciętność. Początkowo i tu był przemarsz, jak wspomina sołtys Adrian Niewiera: z garnkiem wypełnionym grzanym winem. – Na początku zeszłej dekady tak zaczynaliśmy. Nabożeństwo, garnek i po imprezie – śmieje się Niewiera. W ciągu kolejnych 16 lat to wydarzenie zyskiwało jednak na swej randze.

Żebrak i cesarz

Już 6 rok samborowiczanie, korzystając ze swych talentów aktorskich, wcielają się w postaci z opowieści o szlachetnym Marcinie. Prócz żołnierza są tu również jego rodzice, pojawiają się rzymski cesarz Konstanjusz, złe duchy kuszące wojaka do złych czynów, a na koniec jest ceremonia przemiany rzymskiego żołdaka w biskupa. Wszystko toczy się wartko ze słodkim zwieńczeniem spektaklu ulicznego pod szkołą, przy ognisku. – Frekwencja nam dopisuje wraz z pogodą. Świętomarcińskie obchody pomagają zespolić wieś. Starsi mieszkańcy współpracują z młodszymi, co jest optymistyczne w kontekście przyszłości miejscowości – zaznacza sołtys Adrian Niewiera.

Miś i żołdak

Mózgiem całej operacji jawi się właśnie A. Niewiera – odtwórca głównej roli. Jest w Samborowicach niezwykle popularny, a talent komediowy ma wrodzony. To on wcielał się wielokrotnie w rolę tańczącego misia, który co roku żegna tu karnawał przed Wielkim Postem. Jako Marcin jest dużo poważniejszy, bo opowieść obfituje w sceny dramatyczne, np. kłótnie rodziców o przyszłość syna. – Naszą inscenizację wzbogacaliśmy stopniowo, ale przełom nastąpił właśnie 6 lat temu. Ruszyliśmy wtedy z Marcinem przez wieś, pokazując scenki z jego życia. Zaangażowała się młodzież, zrobiło się ciekawe widowisko różniące się od okolicznych, wzorowanych na obchodach niemieckich – mówi Niewiera. Powoli zaczyna myśleć o „emeryturze” i rozgląda się za zastępstwem choć trudno będzie znaleźć kogoś o jego umiejętnościach i smykałce aktorskiej. – Trzeba by też poszukać nowego rumaka dla Marcina, bo Federina, której dosiadam ma już 28 lat. Podpowiada mi, że pora odpocząć i przekazać pałeczkę młodym – uśmiecha się sołtys.

Mariusz Weidner


Ilona Maciejończyk-Rawenda była narratorem świętomarcińskiej opowieści. Jej ciepły głos towarzyszł przemarszowi przez wieś. Paulina Bogacz wyreżyserowała spektakl uliczny z udziałem młodych aktorów. Zygmunt Wieczorek i Marcin Gemza odpowiadali za realizację dźwięku i nagłośnienie.