Wielki raport ewidencji ludności Raciborszczyzny
Nowiny Raciborskie po raz kolejny publikują wielki raport ewidencji ludności powiatu raciborskiego. Ponownie poprosiliśmy urzędy naszych gmin o dane dotycząc 2017 r. Zestawiliśmy je tym razem z informacjami sprzed dwóch lat i na tej podstawie komentujemy wyniki oraz dokonujemy analizy.
(woj)
Liczba ludności
W 2015 r. powiat raciborski zamieszkiwało na stałe 103 tys. 527 osób. W 2017 r. jest nas o 1292. dusze mniej. Najwięcej osób ubyło w Raciborzu (846), co wynika m.in. z liczby tutejszej ludności. Nieco inaczej to wygląda, gdy zestawimy te dane proporcjonalnie do liczby mieszkańców każdej z gmin osobno. W stolicy powiatu dwuletni ubytek mieszkańców wynosi – 1,64 proc. W Kornowacu przez dwa lata przybyło (!) 18 mieszkańców, co daje współczynnik + 0,35 proc. W Krzyżanowicach jest 48 osób mniej, co na procenty daje – 0,42 punktu. Krzanowice uszczupliły się o 83 osoby (– 1,46 proc.), W Kuźni jest 143 mieszkańców mniej (– 1,26 proc.), w Nędzy współczynnik wynosi – 1,17 proc. gdyż ludności ubyło o 83 dusze, w Pietrowicach jest 42 osoby mniej, co przekłada się na – 0,62 proc. W Rudniku natomiast ubyło 65 mieszkańców (– 1,27 proc.). Z powyższego wynika, że najlepiej się żyje w gminie Kornowac, która jako jedyna zanotowała wzrost liczby mieszkańców. Zaraz po tym plasują się Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie, które najskuteczniej minimalizują liczbę wyjeżdżających.
Zameldowania i wymeldowania
Współczynnik ten mówi w dużej mierze o atrakcyjności danej okolicy, czy powstają tu nowe miejsca pracy, a może są atrakcyjne działki pod budowę domu itp. Duża zmiana na plus nastąpiła w Kuźni Raciborskiej, która z zameldowaniami odbiła się wyraźnie w górę, przy jednoczesnym wysokim współczynniku wymeldowań. Dobra passa zameldowań trwa w Pietrowicach Wielkich, nieco gorzej jest w Krzyżanowicach, skąd natomiast coraz mniej osób chce wyjeżdżać i w Nędzy. Powody do głębszej analizy mają władze Kornowaca i Rudnika.
Zmiany nazwiska lub imienia
Coraz więcej osób decyduje się na zmianę imienia lub nazwiska. Choć procedurę tą stosuje się szczególnie, gdy imię lub nazwisko ośmiesza jego nosiciela, lub nie licuje z godnością człowieka, to coraz częściej uwzględnia się mniej oczywiste powody. W minionych 12. miesiącach z tej możliwości skorzystało w sumie 112 osób z naszego powiatu (Kornowac 2, Krzyżanowice 5, Krzanowice 3, Kuźnia Raciborska 9, Nędza 6, Pietrowice Wielkie 13, Rudnik 5, Racibórz 74).
Najpopularniejsze męskie imiona
Kornowac: Bartosz, Dawid, Kacper
Krzyżanowice: Wojciech, Aleksander, Karol
Krzanowice: Szymon, Jakub
Kuźnia Raciborska: Michał, Bartosz, Wojciech
Nędza: Franciszek, Szymon, Kamil
Pietrowice Wielkie: Filip, Adam,Olaf
Rudnik: Mateusz, Antoni, Miłosz
Racibórz: Filip, Szymon, Wojciech
Najpopularniejsze żeńskie imiona
Kornowac: Oliwia, Maja
Krzyżanowice: Julia, Zofia, Hanna
Krzanowice: Alicja, Wiktoria
Kuźnia Raciborska: Hanna, Emilia, Zuzanna
Nędza: Alicja, Emilia , Paulina
Pietrowice Wielkie: Milena, Zuzanna, Emilia
Rudnik: Alicja, Amelia, Milena
Racibórz: Julia, Amelia, Hanna
Najrzadsze męskie imiona
Kornowac: Maciej, Leon, Filip
Krzyżanowice: Borys, Emil, Milan
Krzanowice: Brak danych
Kuźnia Raciborska: Jan, Maciej, Karol
Nędza: Gracjan, Borys, Feliks
Pietrowice Wielkie: Tymon, Nikodem, Igor
Rudnik: Gracjan, Alan, Wojciech
Racibórz: Brak danych
Najrzadsze żeńskie imiona
Kornowac: Iga, Sofia, Paula
Krzyżanowice: Liwia, Nadia, Pola
Krzanowice: Brak danych
Kuźnia Raciborska: Ewa, Urszula, Karolina
Nędza: Klara, Vivien, Sophie
Pietrowice Wielkie: Pola, Matylda, Michelle
Rudnik: Nela, Dagmara, Elena
Racibórz: Brak danych
Seniorzy
W 2015 r. 90–latków i starszych żyło w powiecie 429. Obecnie jest ich 211 (bez danych z Raciborza). Różne badania i prognozy przewidują, że kolejne pokolenia będą żyły coraz dłużej. Na podstawie kilku lat naszej analizy, możemy stwierdzić, że ta przepowiednia jest najlepiej widoczna w Krzyżanowicach i Nędzy, gdzie najbardziej wzrosła liczba seniorów po 90–tce. Szczęściarzom z trzycyfrową liczbą wiosen życzymy równie optymistycznego trendu.
Urodzenia
Rozwijająca się pod względem osiedleńczym gmina Kornowac, w urodzeniach utrzymała poprzedni poziom. Podobnie jest w Krzyżanowicach i Krzanowicach. Mają się z czego cieszyć w Kuźni Raciborskiej, bo tendencja jest wyraźnie wzrostowa. W Nędzy też nie jest pod tym względem nędznie, a i pietrowickich dzidziusiów było więcej. Stolica powiatu także odczuła skutki wprowadzenia programu "Rodzina 500+".
Popularne imiona
Jeszcze dwa lata temu najczęściej nadawanymi imionami żeńskimi na raciborszczyźnie były: Julia, Zuzanna i Milena; męskimi: Jakub, Tomasz, Mateusz. W sferze imion trend zmienia się powoli i trzeba pamiętać, że trudno tu o większą precyzję. Dysponujemy informacjami z urzędów, gdzie melduje się rocznie kilkadziesiąt noworodków, przy ponad 600. imionach do wyboru. Stąd też w grupie najrzadszych imion mogą się znaleźć te, wcale nie najbardziej egzotyczne jak np. Jan czy Ewa. Cieszyć może to, że coraz mniej spotyka się imion nawiązujących do gwiazd popkultury, szczególnie tej zagranicznej. W skali kraju najwięcej urodziło się Antonich, Szymonów i Jakubów oraz Hann, Zuzann i Lenek.
Małżeństwa, rozwody
Liczby nie kłamią i wskazują, że coraz chętniej stajemy na ślubnym kobiercu. Nie dotyczy to gmin Kuźnia Raciborska i Nędza, gdzie liczba ślubów zmalała. Większe zmiany dotyczą rozwodów, których z każdym rokiem przybywa. Czasy, kiedy w Urzędach Stanu Cywilnego nie notowano żadnego rozwodu chyba odeszły w zapomnienie (ostatnio było tak w 2014 r. w Kornowacu). Znaczący wzrost rozstań widzimy na przykładzie gmin Krzanowice, Nędza i Pietrowice Wlk.