Zapytaj prawnika: Kto i w jaki sposób może znieść separację?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Wiele już napisano o tym czym jest separacja i jakie są podobieństwa i różnice między separacją a rozwodem, ale niewiele o zniesieniu samej separacji.
Po pierwsze, znieść separację może jedynie sąd. Małżonkowie nie mogą w drodze porozumienia znieść separacji. Sąd orzeka bowiem na zgodne żądanie stron. Zniesienie separacji wymaga więc inicjatywy ze strony małżonków. Samo postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, a postanowienie o zniesieniu separacji jest wydawane po przeprowadzeniu rozprawy.
Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie separacji zawiesza się z urzędu postępowanie w sprawie o eksmisję jednego z małżonków pozostających w separacji ze wspólnego mieszkania, jak również postępowanie w sprawie o korzystanie przez małżonków pozostających w separacji ze wspólnego mieszkania.
Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem małżonków.
Ponadto z chwilą zniesienia separacji ustają jej skutki, co oznacza przywrócenie pełnych praw i obowiązków małżeńskich zarówno osobistych, jak i majątkowych. Co więcej, z chwilą zniesienia separacji powstaje między małżonkami ustawowy ustrój majątkowy. Na zgodny wniosek małżonków sąd orzeka jednak o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej.