Jak ustanowić służebność drogi koniecznej?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
Jak w praktyce przeprowadzić takie postępowanie?
Należy złożyć wniosek do Sądu Rejonowego miejsca położenia nieruchomości. We wniosku o ustanowienie drogi koniecznej należy wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które mogłaby prowadzić droga, aby nieruchomość wnioskodawcy miała odpowiedni dostęp do drogi publicznej. Do wniosku należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom. Opłata stała od wniosku, którą należy uiścić, wynosi 200 zł.
Sąd ustanawiając służebność drogi koniecznej weźmie pod uwagę zarówno potrzeby nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej, jak i jak najmniejsze obciążenie gruntów, przez które droga ma prowadzić.
Przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu drogi koniecznej sąd przeprowadzi dowód z oględzin nieruchomości, chyba że okoliczności istotne dla wytyczenia drogi koniecznej są niesporne i niewątpliwe albo że przeprowadzenie dowodu z innych przyczyn nie jest potrzebne.
Na postanowienie w przedmiocie służebności drogi koniecznej przysługuje apelacja.