Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1692) Data wydania: 08.10.24
Czytaj e-gazetę

Czy Tworków straci swój urok? Mieszkańcy sprzeciwiają się chlewni w sąsiedztwie

Czy w Tworkowie, na ul. św. Urbana, około 1300 metrów od kościoła pw. św. Urbana powstanie budynek inwentarski, a konkretnie chlewnia na ponad 5000 sztuk trzody chlewnej? Mieszkańcy, obawiając się tego przedsięwzięcia ze względu na jego lokalizację – bliskość zabudowań oraz atrakcyjne turystycznie miejsce – podpisali pismo skierowane do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach, wyrażając sprzeciw wobec tej inwestycji.

Obwieszczenie zaniepokoiło mieszkańców

Decydującą informacją w tej sprawie, która przyciągnęła uwagę mieszkańców, było obwieszczenie wójta Krzyżanowic. Wójt, a właściwie jego zastępca Wolfgang Kroczek, poinformował, „że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. «Budowa budynku inwentarskiego z zastosowaniem oczyszczalni powietrza wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną» na działce nr ew. 1382 a.m. 2 w obrębie Tworków wszyscy mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy oraz składać uwagi i wnioski”. W efekcie do urzędu wpłynęło pismo w tej sprawie, a inicjatorem działań był Robert Skupień, związany z tą gminą. Pod pismem złożono ponad 500 podpisów. Co zawarto w tym dokumencie?

Osoby, które podpisały petycję, podkreślają obawy dotyczące zanieczyszczenia wód gruntowych, degradacji środowiska oraz negatywnego wpływu inwestycji na zdrowie miejscowej ludności, jak również na krajobraz i otoczenie. Zwracają również uwagę, że interes publiczny nie przemawia za realizacją tej inwestycji w tej lokalizacji.

Domagają się przeprowadzenia rozprawy administracyjnej w obecności inwestora, władz Gminy Krzyżanowice, w tym wójta, oraz mieszkańców sołectw Tworków i Bolesław. Celem rozprawy ma być wyjaśnienie istotnych problemów prawnych związanych z inwestycją, w tym, jak podkreślono w dokumencie, niezgodności raportu środowiskowego ze stanem faktycznym. Zwracają również uwagę, że niedopuszczenie kontropinii uniemożliwiło dogłębne zbadanie sprawy w kontekście interesu społecznego.

Zawnioskowano również o dopuszczenie ekspertyz środowiskowych, które „w sposób rzetelny wykażą wpływ inwestycji w postaci chlewni na środowisko naturalne i przyrodę terenów przyległych”. Podkreślono, że ferma ta ma być zlokalizowana w terenie ekspozycyjnym (na wzgórzu), w bliskiej, bezpośredniej odległości od domów mieszkalnych.

Co więcej, w piśmie, które wpłynęło do krzyżanowickiego urzędu, podkreślono, że „raport zawiera wiele nierzetelnych i nieprawdziwych informacji odnośnie planowanej inwestycji”. Wskazano wprost, że dokument nie zawiera informacji dotyczących realnego, przyszłego użycia antybiotyków w masowej produkcji blisko 5000 sztuk trzody chlewnej. Zwrócono uwagę, że ten istotny aspekt nie został w żaden sposób poruszony w opinii, co jest nie do przyjęcia, ponieważ może mieć poważny wpływ na zdrowie okolicznych mieszkańców.

Mieszkańcy zaznaczyli, że „inwestycja służy do maksymalizacji zysku inwestora, pomijając interes społeczny, bez względu na koszty środowiskowe, które ponosić będzie cała lokalna społeczność Gminy Krzyżanowice”.

W piśmie wskazano również na zagrożenie związane z szczepami gronkowca złocistego, podkreślając, że według badań naukowych oraz opinii Najwyższej Izby Kontroli, znaleziono je nawet w odległości 1 kilometra od miejsc analogicznych do planowanej inwestycji, co potwierdzają dane Światowej Organizacji Zdrowia. Zwrócono uwagę na problem występowania odoru spowodowanego emisją gazów, takich jak amoniak, który jest szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt oraz roślin.

Mieszkańcy zwrócili również uwagę na problem związany z wodami gruntowymi i skażeniem źródła wody pitnej, zauważając, że w odległości około 2 km znajduje się ujęcie poboru wody w Borucinie, „którego skażenie mogłoby doprowadzić do katastrofy ekologicznej”.

Podkreślono, że planowana inwestycja godzi w dobro mieszkańców Gminy Krzyżanowice, znajdując się w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych oraz tras rowerowych i spacerowych w okolicy pielgrzymkowego Kościoła Świętego Urbana. Mieszkańcy zaznaczyli, że ta okolica stanowi ważne dziedzictwo kulturowe zarówno Gminy Krzyżanowice, jak i Powiatu Raciborskiego. – Teren ten powinien znaleźć się pod szczególną ochroną Władz Gminy Krzyżanowice, mając na uwadze szczególny charakter tej okolicy – napisano na końcu.

O komentarz pytamy urząd

• Jak na obawy mieszkańców reaguje Urząd Gminy w Krzyżanowicach? W środę 25 września skierowaliśmy zapytanie w tej sprawie, prosząc o udzielenie odpowiedzi do środy 2 października. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Oto pytania, które zadaliśmy:

• Jakie jest stanowisko gminy w sprawie budowy budynku inwentarskiego z zastosowaniem oczyszczalni powietrza wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na działce nr ew. 1382 a.m. 2 w obrębie Tworków? Czy gmina popiera tę inwestycję, czy też jest przeciwna? Proszę o przedstawienie argumentów.

• Do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach wpłynęła petycja dotycząca postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji, które zostało poparte ponad 500 podpisami. Jak urząd gminy odnosi się do takiej inicjatywy?

• Petycja złożona do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach wyraża sprzeciw mieszkańców dotyczący lokalizacji na działce nr ew. 1382 a.m. 2 w obrębie Tworków, ze względu na bliskość zabudowań oraz atrakcyjne turystycznie miejsce. Czy gmina rozważała zaproponowanie inwestorowi innej lokalizacji, bardziej oddalonej od zabudowań? Jeśli tak, to o jaką lokalizację chodzi? Jeśli nie, to jakie są tego powody?

• Czy Urząd Gminy Krzyżanowice nie obawia się, że lokalizacja planowanej inwestycji na działce nr ew. 1382 a.m. 2 w obrębie Tworków, oddalonej o około 1300 metrów od kościoła św. Urbana – miejsca odwiedzanego przez wiernych oraz turystów, w tym rowerzystów, może negatywnie wpłynąć na aspekt turystyczny gminy (w zapytaniu prasowym wystąpiła omyłka pisarska, gdzie błędnie podano 300 m, podczas gdy prawidłowa wartość to ok. 1300 m. Przepraszamy za błąd)?

• We wspomnianym piśmie mieszkańców podniesiono szereg uwag dotyczących realizacji budynku inwentarskiego, wskazując na „szkodliwości planowanej inwestycji na środowisko naturalne, w tym zanieczyszczenia wód gruntowych, degradację środowiska naturalnego, szkodliwy wpływ inwestycji na zdrowie miejscowej ludności, negatywny wpływ na krajobraz i otoczenie oraz okoliczność, że za realizacją inwestycji w tej lokalizacji nie przemawia interes publiczny”. Jak gmina ustosunkowuje się do tych uwag?

• W piśmie tym osoby, które się podpisały, domagają się przeprowadzenia rozprawy administracyjnej w obecności inwestora, władz Gminy Krzyżanowice, w tym wójta, oraz mieszkańców sołectw Tworków i Bolesław. Zawnioskowano również o dopuszczenie ekspertyz środowiskowych, które „w sposób rzetelny wykażą wpływ inwestycji w postaci chlewni na środowisko naturalne i przyrodę terenów przyległych”. Jak urząd reaguje na tę prośbę?

• Jakie kroki zamierza podjąć Urząd Gminy Krzyżanowice w celu wyjaśnienia rzekomych nierzetelnych i nieprawdziwych informacji zawartych w raporcie dotyczącym planowanej inwestycji, w tym dotyczących użycia antybiotyków w hodowli trzody chlewnej oraz zagrożenia związane z występowaniem szczepów gronkowca złocistego, a także jak zapewni, że interesy mieszkańców, ich zdrowie i bezpieczeństwo będą brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących tej inwestycji, biorąc pod uwagę obawy związane z zanieczyszczeniem wód gruntowych, emisją gazów oraz wpływem na lokalne dziedzictwo kulturowe?

Po otrzymaniu odpowiedzi, do sprawy wrócimy.

(mad)