Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45/2007 Data wydania: 06.11.07

Listopadowa mitologia

Przesadą byłoby stwierdzenie, że świętujemy dzień niepodległości. My raczej korzystamy z dnia wolnego, nie zaprzątając sobie głowy, z jakiej okazji nam przysługuje.

Każdy naród potrzebuje mitologii – to ona cementuje zbiorowość, umacnia wspólnotę interesów i przypomina o jedności wartości. Za kilka dni zobaczymy ją w akcji, gdy będziemy obchodzić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Listopadowe święto, w porównaniu z innymi ważnymi dla Polaków datami, jest o tyle wyjątkowe, że nie ma charakteru martyrologicznego. Powodem do celebry nie jest narodowa tragedia, lecz wielki sukces, dzięki któremu możemy oddawać hołd zwycięzcom, a nie zwyciężonym.

Przesadą byłoby stwierdzenie, że świętujemy dzień niepodległości. My raczej korzystamy z dnia wolnego, nie zaprzątając sobie głowy, z jakiej okazji nam przysługuje. Nawet telewizja publiczna, poza transmisją tradycyjnej defilady i patriotycznych pieśni, nie jest w stanie oryginalnie upamiętnić tego wydarzenia. Ale czy to coś niestosownego? W czasach spokoju i dostatku chętniej spoglądamy ku przyszłości, a przeszłość przywołujemy jedynie na lekcjach historii. Dlatego przystajemy na coroczne ceremonie, nie przywiązując do nich większego znaczenia. Może gdyby w każdej gminie organizowano pokaz sztucznych ogni, a w mediach zamieszanie na miarę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wszystko wyglądałoby inaczej.

Troska o przeszłość jest ważnym elementem tożsamości narodowej, ale w chwili obecnej nie jest ona dla nas najistotniejsza. Inaczej w czasach rozbiorowych czy pod okupacją podczas II wojny światowej, kiedy jedynym sposobem na przetrwanie była pamięć o polskiej historii i kulturze. Odwoływanie się do wydarzeń historycznych dodawało otuchy, rodziło nadzieję na przyszłość. Te przykłady pokazują, że mitologia narodowa spełnia się w czasach kryzysu, gdy konieczne jest współdziałanie, mobilizacja i stawienie czoła zaistniałym trudnościom. Więc choć dziś Narodowe Święto Niepodległości mniej nas absorbuje niż kolejny odcinek „M jak miłość”, wcale nie znaczy to, że nie obchodzi nas los Polski i bohaterska postawa naszych przodków.

Mitologia narodowa ma jeszcze jedną cechę. Nie do końca trzyma się faktów, a niektóre wręcz pomija. Bo czy rzeczywiście Polska odrodziła się 11 listopada? A kto powiedział, że dla sprawy niepodległości państwa kluczową postacią jest Józef Piłsudski, którego podobizna zdobi zdecydowaną większość rocznicowych gazetek ściennych, a nie Roman Dmowski? No i co to za niepodległe państwo bez organów władzy i ustalonego terytorium? Mimo to, o ile dla historyków powyższe wątpliwości mają zasadnicze znaczenie, o tyle w mitologicznym ujęciu przeszłości nie istnieją. Bo mit to opowieść o początkach, to symboliczne odnowienie więzi z przeszłością. Służy integracji, a nie dociekaniu prawdy.

Mając to na uwadze, można napisać, że czym mit o Prometeuszu dla starożytnych Greków, tym Narodowe Święto Niepodległości dla Polaków. Tylko od nas zależy, czy będziemy o nim pamiętać i jak go uczcimy.

Marcin Kopczyński,
nauczyciel Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim