Jaki podatek przy wykupie mieszkania ?
Ludzie są zdezorientowani i nie wiedzą, którymi podatkami zostaną obciążeni. A nie będą to kwoty małe, bo zarówno 7-proc. podatek od towarów i usług jak i podatek dochodowy liczone są od wartości rynkowej mieszkania. Kłopoty są, ponieważ wadliwe są niektóre przepisy. Tak jest w przypadku podatku dochodowego. Ministerstwo Finansów twierdzi, że jeśli lokator wykupuje mieszkanie spółdzielcze nie musi uiszczać tej opłaty. Pozostaje jeszcze pytanie, co z mieszkaniami zakładowymi.
Ministerstwo Finasnów uważa, że przy wykupie mieszkania spółdzielczego nie trzeba płacic podatku dochodowego. Z drugiej strony nie wiadomo, czy powyższe stanowisko znajdzie zastosowanie również w odniesieniu do byłych mieszkań zakładowych, bo to póki co jest przedmiotem uzgadniania w ministerstwie.
– Przyznam szczerze, że sytuacja jest kuriozalna – mówi Grażyna Piechota, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. – Sami wciąż czekamy na stanowisko ministerstwa w tej sprawie, bo jest to nierówne traktowanie mieszkańców. Okazuje się bowiem, że np. na jednym osiedlu ktoś jest zwolniony z tej opłaty, a kilka bloków dalej musi już płacić podatek, bo kiedyś jego mieszkanie było zakładowe – dodaje Piechota.
Nie ma także jasnych przepisów dotyczących 7–procentowego podatku od towarów i usług. Do 31 grudnia ubiegłego roku 7 procent płaciliśmy za kupno mieszkania na rynku pierwotnym. Natomiast zwolnienie dotyczyło lokali już zasiedlonych lub zamieszkałych, czyli tych z rynku wtórnego. Od nowego roku zwolnione z opłaty są jedynie osoby, których ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Jednak przy decyzji o podatku VAT brany pod uwagę jest także sposób, w jaki spółdzielnia nabyła np. mieszkania zakładowe. Jeśli przejęła je bezpłatnie to sprawa wcale nie jest taka oczywista.
– Dlatego lokatorzy, którzy chcą wykupić mieszkanie, powinni żądać od spółdzielni indywidualnych interpretacji wykonanych przez Krajową Informację Podatkową. Każde zasoby zostały bowiem przejęte na różnych zasadach i w różnych terminach, nie można więc stosować w tym wypadku jednej wykładni prawnej – wyjaśnia Grażyna Piechota.
List otwarty do ministra finansów napisał także Janusz Tarasiewicz, pełnomocnik krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców
Zamieszanie jest ogromne. Ministerstwo musi sprecyzować przepisy, bo nie wiadomo, co jeszcze wymyśli lobby spółdzielcze, by przynajmniej opóźnić przekształcanie praw spółdzielczych lokali mieszkalnych we własność odrębną. Zwłaszcza, że w indywidualnych przypadkach Izba Skarbowa wydała interpretacje na korzyść lokatorów a nie spółdzielni, które straszyły swoich członków podatkiem VAT czy dochodowym – mówi pełnomocnik.
Justyna Pasierb