Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 8 (422) Data wydania: 19.02.08

Prawo własności za grosze

Bez większego echa przeszedł fakt, że od 1 stycznia tego roku istnieje możliwość przekształcenia, ze sporą bonifikatą prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.

Bez większego echa przeszedł fakt, że od 1 stycznia tego roku istnieje możliwość przekształcenia, ze sporą bonifikatą prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. 7 września ubiegłego roku Sejm znowelizował ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. O przekształcenie mogą ubiegać się osoby, które w dniu jej uchwalenia miały w wieczystym użytkowaniu grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, grunty zabudowane garażami lub grunty przeznaczone pod tego typu zabudowę. O przekształcenie mogą ubiegać się też właściciele wieczyści gruntów rolnych.

Najważniejszym elementem nowelizacji są bonifikaty od opłat związanych z procedurą przekształceniową. Do tej pory prezydent czy wójt w formie decyzji ustalali kwotę, jaką należało uiścić za przekształcenie. Kwota ta oparta była na wartości rynkowej nieruchomości. Od 1 stycznia obowiązują jednak bonifikaty do wspomnianej kwoty. 50 proc. rabatu przysługuje osobom fizycznym i prawnym, które uzyskały prawo użytkowania wieczystego przed 5 grudnia 1990 roku.

Jeszcze większa, bo 90–cio proc. bonifikata przysługuje tym osobom, które udokumentują, że dochód na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego w gospodarce krajowej.

– Są to bardzo korzystne warunki dla posiadaczy prawa użytkowania wieczystego. Do tej pory rabaty, które uchwalały rady miejskie czy gminne nie przekraczały 50 proc. A obecnie większość osób skorzysta zapewne z rabatu 90 proc, – przekonuje Helena Piecha, kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Leśnictwa w radlińskim Urzędzie Miasta.

Co należy zrobić, żeby uzyskać prawo własności? Trzeba udać się do urzędu miasta bądź gminy, złożyć wniosek o przekształcenie, udokumentować tytuł prawa do nieruchomości i złożyć oświadczenie o dochodach. Wówczas rzeczoznawca określi koszt przekształcenia, od którego będzie przysługiwać bonifikata. Po wniesieniu stosownej opłaty uzyskujemy prawo własności. I tutaj uwaga – jeżeli przed upływem 5 lat od dnia przekształcenia zbędziemy lub wykorzystamy nieruchomość w innym celu niż określa to ustawa, będziemy musieli zwrócić bonifikatę. Zastrzeżenie o zbyciu nie dotyczy osób bliskich – wstępnych i zstępnych.

Artur Marcisz