Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (425) Data wydania: 11.03.08

Tną równo z ziemią

Henryk Niesporek, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu w Mszanie. Przed tygodniem na tych łamach przeczytałem o wycince drzew na granicy Rydułtów.
Przed tygodniem na tych łamach przeczytałem o wycince drzew na granicy Rydułtów. Podzielam obawy mieszkańców. Wszyscy tną równo. Niektórym drżą ręce, więc zostawiają trochę ramion, inni są bezlitośni – tną do pnia. Na pierwszy ogień idą znienawidzone topole, szczególnie te pamiętające ostatnie czyny majowe organizowane przez kierowniczą siłę narodu, tuż za nimi brzozy, klony, wierzby, lipy i jesiony. Nie oszczędza się nawet dębów i kilkudziesięcioletnich akacji.

Dramat piły dosięga modrzewi i sosen. Zupełnie bez szans są te owocujące – poczciwe czereśnie, jabłonie czy grusze – padają z pniem, cięte równo z ziemią. Czas przerwy wegetacyjnej zachęca do tego typu wyczynów. Czynnikiem sprzyjającym jest łatwość uzyskania zgody na takie kroki, bądź zupełna dowolność w działaniu. Bardzo często ogławianie jest pierwszym i o zgrozo! – zupełnie legalnym krokiem do zniszczenia drzewa. Za rok, dwa, gdy drzewo nie „wytrzyma” tej operacji, będzie je można bezkarnie usunąć – unikając należnych opłat, bądź kar za zwykłą wycinkę. Barbarzyński kwas lub elektrolit akumulatorowy wlewany w system korzeni drzewa zastąpiliśmy czynem legalnym – ogławianiem.

Już słyszę oburzone głosy fachowców „od zieleni”, że ta czynność nie szkodzi roślinie. Zgoda, ale jeśli robiona jest z umiarem i fachowo. Praktyka jednak pokazuje, że przycinanie jest za mocne, nieprofesjonalne, bezmyślne. A bardzo często zupełnie niepotrzebne!

Osiedla mieszkaniowe, ulice, place i parki naszych miast i wsi pełne kikutów drzew wcale nie są ozdobą – są jedynie dowodem na naszą bezsilność wobec dynamizmu przyrody, namacalnym świadectwem braku umiejętności wykorzystania tego elementu w mądrym planowaniu, konstruowaniu i kształtowaniu krajobrazu. A na świecie potrafią to robić – potrafią również w Polsce. Kształtowanie krajobrazu i używanie do tego celu roślinności niskiej i wysokiej to cała dziedzina wiedzy. Czemu z jej zdobyczy nie korzystamy?

Zamoyscy czy Raczyńscy sadzili swoje – dziś wiekopomne okazy – radząc się ogrodników, a nie dworzan, Janowi z Czarnolasu lipa imponowała cieniem listowia w sercu ogrodu, a nie 2 metry od zabudowań. A współcześni? Wiele ciepłych słów usłyszałem o prywatnych nasadzeniach  Pendereckich w Lusławicach, których niestety zwykły śmiertelnik nie może zobaczyć. W naszych miastach i wsiach sensownie rozwiązano nasadzenia kwiatów i drobnych krzewów, lecz problem  drzew pozostawiono przypadkowi lub kaprysom inwestorów gospodarzących na swoich działkach. Nie znam przypadku  nasadzeń w oparciu o zaplanowaną i przyjętą politykę zadrzewień.

Drzewa rosną bardzo długo, czasami są uciążliwe i trzeba się nimi zajmować jednak ich bytowaniu na ziemi i wspólnej egzystencji z człowiekiem zawsze towarzyszą plusy – od zwykłego cienia, poetyckich barw, wielorakich owoców, schronienia dla ptaków czy prozaicznego drewna. Weźmy te fakty pod uwagę – szczególnie teraz, kiedy wycina się ogromne ilości drzew na terenach budowanych autostrad.