Jak zapanować nad agresją?
Przemoc stosują nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, młodzież i coraz częściej dzieci.
Zajęcia korekcyjno–edukacyjne dla osób, które zadają cierpienie, nie wiedzą jak radzić sobie z uczuciem złości prowadzi Powiatowy Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy. Na zajęciach sprawcy przemocy ćwiczą budowanie alternatywnych zachowań, próbują definiować agresję i szukać przyczyn jej powstawania.
– Chcemy, aby nasi klienci nabyli umiejętności w nawiązywaniu relacji z najbliższymi – mówi terapeutka Klaudia Grzesica–Wolszczyńska.
W zajęciach grupowych bierze udział 26 osób. To bardzo mało, zważywszy na fakt, że sądy mogą i powinny kierować na taką terapię. Tym bardziej, że sam wyrok często nie wpływa wcale na zmianę zachowania sprawcy przemocy. Z agresją nie radzą sobie i mężczyźni i kobiety. Problem ten dotyczy także młodzieży i coraz częściej nawet kilkuletnich dzieci.
– Często jest to zamknięte koło. Ojciec stosuje przemoc wobec matki, matka próbuje odreagować to na dziecku, a ono na swoich rówieśnikach lub osobach starszych i słabszych – tłumaczy Klaudia Grzesica–Wolszczyńska.
Dlatego PSOW prowadzi także zajęcia dla młodzieży. W tym przypadku na udział musi się zgodzić opiekun prawny lub rodzic. Można skorzystać z porad indywidualnych. Do uczestnictwa w grupie dla dorosłych czy młodzieży nie potrzeba żadnych dodatkowych skierowań od specjalistów czy instytucji.
– Wystarczy wola zmiany swojego postępowania. Zajęcia są bezpłatne. Zapewniamy dyskrecję – dodaje Celina Uherek, szefowa PSOW.
Zajęcia korekcyjno–edukacyjne odbywają się w ośrodku zdrowia na osiedlu XXX–lecia 60 w Wodzisławiu. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu 692 488 732.
(j.sp)