Do czego służy toporołom?
Tegoroczna edycja zawodów odbyła się 28 marca w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie. Jak co roku organizatorem był Zarząd Powiatowy OSP w Wodzisławiu. Zawodnicy musieli wiedzieć m.in. jakie znaki graficzne na pagonach charakteryzują naczelnika OSP, a jakie prezesa, co to jest i do czego służy toporołom oraz jakie uprawnienia posiada dowodzący akcją ratowniczo–gaśniczą.
Stawka była wysoka
Młodzi ludzie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych walczyli w Pszowie o możliwość startu na szczeblu wojewódzkim.
– Stawka jest wysoka. Laureaci etapu wojewódzkiego czy centralnego bardzo często otrzymują propozycje nauki w prestiżowych szkołach pożarniczych. Mogą także podjąć studia wyższe bez koniecznych egzaminów wstępnych – mówi Jerzy Szkatuła, prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Wodzisławiu.
Oni byli najlepsi
W kategorii szkół podstawowych pierwszy był Karol Praszelik, drugi Bartosz Radzyński, a trzeci Marek Oślizło. Wśród gimnazjalistów najlepiej wypadł Sebastian Bauer. Na drugim miejscu uplasowała się Anna Szymiczek, a na trzecim Łukasz Koterba. Paweł Piszka okazał się bezkonkurencyjny w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Drugi był Patryk Wiltowski, a trzeci Łukasz Jezusek.
Laureaci pierwszych miejsc wezmą udział w kolejnym etapie turnieju, który odbędzie się 12 kwietnia w Siewierzu.
Podczas piątkowej imprezy wyłoniono także zwycięzców konkursu plastycznego „ Jak zapobiegać pożarom”. Wiktoria Glenc zwyciężyła w kategorii przedszkolnej. Praca Moniki Przybyły wypadła najlepiej wśród uczniów podstawówek klas od I do III. Bartosz Piprek zajął pierwsze miejsce w tej samej kategorii, ale w klasach od IV do VI. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Katarzyna Nowogórska. Praca autorstwa Tomasza Tytko i Radosława Stonogi zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół specjalnych.
Marcin Macha