Szukają haka na raka
Monika Parypa, Joanna Brawańska, Agnieszka Parzych, Sandra Pniak, Agata Marszałek i Magda Krygier z drugiej klasy Liceum Profilowanego przeszły do drugiego etapu Ogólnopolskiego Programu „Mam haka na raka”. Złożony jest z dwóch etapów. W pierwszym wodzisławianki pokonały rówieśników z prawie 600 szkół z całej Polski.
– Najpierw odbyło się szkolenie w Katowicach, na którym zapoznano nas z podstawową wiedzą na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów o największym współczynniku śmiertelności w Polsce oraz zasadami prowadzenia edukacji rówieśniczej – opowiada Sandra Pniak.
Po tych warsztatach uczennice musiały samodzielnie przygotować promocję profilaktyki nowotworowej. Odbyły się akcje plakatowe, pogadanki. Dziewczęta odwiedziły swoich rówieśników z innych szkół. Udało się zaangażować do pomocy zaprzyjaźnione firmy. Symboliczne wstążki, będące znakiem solidarności z chorymi na nowotwory, które były rozdawane podczas akcji, upiekli pracownicy piekarni Sobala. Dziewczęta zachęciła do udziału w przedsięwzięciu nauczycielka biologii Agnieszka Wojcieszenko.
Nagranie w internecie
Do drugiego etapu przeszło już tylko 96 szkół. 7 kwietnia w Warszawie odbyło się kolejne szkolenie. Tym razem młodzi ludzie uczyli się jak przygotować skuteczną kampanię społeczną. Teorię więc wodzisławianki już mają. Teraz przed dziewczętami najtrudniejsza część. Zgodnie z regulaminem muszą przygotować spot telewizyjny, radiowy, plakat oraz hasło kampanii promującej profilaktykę raka piersi wśród kobiet. W pomoc uczennicom ZST włączył się wodzisławski szpital, który udostępnił swoje pomieszczenia do przygotowania sesji fotograficznej sponsorowanej przez Studio Fotograficzne Gawęda z Pszowa. W nagraniu spotu radiowego pomogli dziennikarze z Radia 90.
Projekt, przygotowany przez dziewczęta, będzie można zobaczyć w internecie od 5 maja na stronie www.mamhakanaraka.pl. Do 30 maja potrwa ogólnopolskie głosowanie na wszystkie zamieszczone tutaj propozycje. Jeśli dziewczęta wygrają, ich pomysł realizowany będzie jako kampania ogólnopolska.
Pomagają Kasi
Młodzież włączyła się również w pomoc chorej na nowotwór dziewięcioletniej Kasi z Pszowa. To z ich inicjatywy zorganizowano zbiórkę pieniędzy, a potem zakupy dla chorej dziewczynki.
– Nigdy nie wiemy, kiedy może dotknąć nas choroba nowotworowa. Kiedy pokazywaliśmy naszym kolegom film ze spotkań z Kasią, wszyscy milknęli i nie kryli wzruszenia. Zwłaszcza, że dziewczynka mimo ciężkiej choroby jest wciąż pełna optymizmu i radości – mówi Joanna Brawańska.
(j.sp)