Mogą wrócić do normalnego życia
Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Program ma na celu przełamanie stereotypów myślenia na temat osób dotkniętych chorobą psychiczną, a także integrację z lokalną społecznością. Pierwsza edycja programu miała miejsce rok temu. Odbywały się wówczas spotkania edukacyjne z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, a także zajęcia dla rodzin ludzi z zaburzeniami psychicznymi.
– Okazało się, że zainteresowanie udziałem w programie jest tak duże, że i w tym roku wystąpiliśmy o środki. Tym bardziej, że ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia w tej materii– tłumaczy Agata Grzesiek, psycholog z ośrodka.
Najczęściej osoba chora psychicznie kojarzona jest z niebezpiecznym człowiekiem, szaleńcem, zamkniętym za kratami szpitala. Tymczasem wielu ludzi dotkniętych takimi chorobami może normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
– Nasi klienci są tego najlepszym dowodem. Odpowiednia terapia, leki mogą ich przywrócić do tzw. normalnego życia. Poza tym pamiętajmy, że choroba psychiczna może dotknąć każdego – dodaje pani psycholog.
Tegoroczna edycja programu rozpocznie się już w sierpniu. Ruszą wówczas warsztaty teatralne dla klientów ośrodka, którzy wraz z aktorami Teatru Wodzisławskiej Ulicy będą przygotowywali przedstawienie. Spektakl będzie można obejrzeć podczas otwartej imprezy integracyjnej, która odbędzie się w listopadzie w Wodzisławskim Centrum Kultury. W każdy piątek w godzinach od 15.00 do 17.00 będą także konsultacje dla rodzin osób dotkniętych chorobą psychiczną. Od września z kolei rozpoczną się kolejne spotkania edukacyjne dla młodzieży. Planowane są także wystawy prac klientów ośrodka i dzień otwarty w placówce.
– Tylko takie działania pozwolą zmienić myślenie na temat osób chorych – dodaje Agata Grzesiek.
(j.sp)