Nie daj się naciągnąć internetowym oszustom
Wodzisławska policja w pierwszym półroczu tego roku wszczęła 16 postępowań dotyczących oszustw internetowych. Sprawców większości udało się ujawnić. Najczęściej dotyczyło to wyłudzenia pieniędzy za zakup drobnego sprzętu: aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych czy radioodtwarzaczy i kamer video.
– Ta sytuacja pokazuje, że transakcje internetowe są raczej bezpieczną formą zakupów. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad, między innymi czytać wszystkie informacje dotyczące sprzedawcy lub oferowanych przez niego towarów, które są dostępne na stronach portali prowadzących handel. Poza tym warto, aby hasło, którym się posługujemy, było złożone z cyfr i liter, co znacznie utrudni złamanie go przez hakerów – mówi Magdalena Wija, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji.
Podejrzenie powinny budzić tzw. super oferty, czyli sprzedaż wartościowego towaru za niewielką kwotę. Najlepiej sprawdzić wtedy ceny u innych sprzedawców. Jeśli oferowana cena jest rażąco niska w stosunku do innych ofert, to trzeba raczej mieć się na baczności.
Często po zakupie towaru każdy otrzymuje maila od administratora danego portalu wraz z danymi sprzedawcy. Dobrze jest wówczas sprawdzić go z danymi przesłanymi bezpośrednio przez osobę oferującą jakiś towar.
– Oszuści często przesyłają dodatkowe maile z informacją, że uległ zmianie numer konta. Warto wtedy skontaktować się z administratorem portalu i spytać, jak jest w rzeczywistości – wyjaśnia Magdalena Wija.
Rzeczniczka przyznaje, że choć oszustów internetowych coraz częściej udaje się złapać,, to jednak postępowania w takich sprawach są długotrwałe.
– Handel przez Internet nie ogranicza się przecież tylko do naszego regionu. Dlatego w wielu przypadkach współpracujemy z funkcjonariuszami z innych części Polski – dodaje rzeczniczka.
Dochodzenie ułatwia dostarczenie jak najwięcej informacji dotyczących transakcji, czyli całej korespondencji, potwierdzenia zapłaty. (j.sp)